ME i NGO podpisały list intencyjny ws. rozwoju elektromobilności
Inicjowanie i prowadzenie konsultacji branżowych, wymiana wiedzy oraz integracja różnych środowisk zaangażowanych w rozwój elektromobilności i rynku paliw alternatywnych w Polsce to główne cele podpisanego wczoraj listu intencyjnego zawartego między Ministerstwem Energii a sektorowymi organizacjami pozarządowymi.
Ministerstwo Energii podkreśla, że współpraca z organizacjami związanymi z elektromobilnością wpisuje się Rządowy Plan Rozwoju Elektromobilności w Polsce, który zakłada, że do 2025 r. po polskich drogach będzie jeździć 1 mln samochodów elektrycznych, a działania rządu mają także przyczynić się do elektryfikacji transportu publicznego.
– Rozwój elektromobilności w Polsce to jeden z naszych priorytetów. Może on mieć kluczowe znaczenie dla wzrostu innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki. Wierzę, że dzięki wymianie doświadczeń i wiedzy oraz ścisłej współpracy z naszymi partnerami skuteczniej zrealizujemy cele, które przed sobą stawiamy – ocenił odpowiedzialny w ME za elektromobilność wiceminister Michał Kurtyka.
Sygnatariuszami listu intencyjnego po stronie organizacji pozarządowych są Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz Polskie Stowarzyszenie Elektromobilności.
Współpraca ma opierać się przede wszystkim na inicjowaniu i prowadzeniu konsultacji branżowych, co pozwoli na wypracowywanie lepszych rozwiązań prawnych, a także organizacyjnych w zakresie rozwoju elektromobilności i rynku paliw alternatywnych w Polsce.
Resort energii informuje, że strony zobowiązały się do upowszechniania wiedzy dotyczącej transportu niskoemisyjnego, elektromobilności i rynku paliw alternatywnych w społeczeństwie. Sygnatariusze planują także inicjować wspólne działania z różnymi partnerami w tym obszarze. Chcą także integrować środowiska zaangażowane w rozwój sektora w tym przede wszystkim przedsiębiorców, administrację rządową oraz samorządową.
Ministerstwo zaznacza, że zawarcie porozumienia wpisuje się w działania przewidziane w opracowany w ME programie współpracy z organizacjami pozarządowymi. Celem programu jest stworzenie ram dla sprawnej i efektywnej współpracy, umożliwiające aktywny udział strony społecznej w tworzeniu rozwiązań w sferze zadań publicznych z zakresu działalności resortu energii.
Projekt Programu współpracy ministra energii z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na lata 2017 – 2018 jest dostępny pod tym linkiem.
red. gramwzielone.pl