Greenway pokazuje, gdzie postawi szybkie ładowarki
Spółka Greenway Infrastructure Poland, planująca do końca 2020 roku postawić blisko 200 stacji ładowania elektryków, opublikowała mapę z dokładnymi lokalizacjami ładowarek, które zostaną zainstalowane w ciągu najbliższych miesięcy. W Polsce zarejestrowanych jest już ponad 300 użytkowników sieci Greenway, na łączną liczbę ok. 1200 aut elektrycznych użytkowanych w kraju.
Punkty szybkiego ładowania Greenway staną przy centrach handlowych, stacjach benzynowych, restauracjach, znajdujących się wzdłuż głównych szlaków transportowych w Polsce.
Mapa sieci Greenway Infrastructure Poland, zrealizowana na mechanizmie GoogleMaps i na bieżąco aktualizowana, zawiera lokalizacje, gdzie już niebawem ruszą prace instalacyjne oraz wskazuje miejsca, w których staną kolejne stacje, choć ich dokładna lokalizacja jest jeszcze uzgadniana z właścicielami nieruchomości. Dzięki mapie można też zorientować się, kiedy spółka planuje uruchomić poszczególne stacje ładowania.
– To niezwykle korzystna sytuacja dla właścicieli miejsc znajdujących się wzdłuż głównych szlaków transportowych, ponieważ kierowcy planujący podróż swoimi elektrykami będą uwzględniać takie miejsca w planie – mówi Rafał Czyżewski, prezes spółki. – Ładowanie na szybkiej stacji trwa ok. 20-40 minut, a w tym czasie klient zwykle odwiedza sąsiadujący punkt, pije kawę, robi zakupy. Badania z rynków zachodnich wskazują, że posiadanie sieciowej ładowarki, do której mogą trafić użytkownicy jednej sieci znacząco podnosi obroty punktu.
Jak wynika z testów przeprowadzonych m.in. przez dziennikarzy portalu www.wysokienapiecie.pl, obecnie przejazd z Warszawy do Gdańska może zająć ok. dwóch dni i wymaga wiedzy oraz kontaktów do osób, które mogłyby pomóc podładować auto. Stacje Greenway zaplanowane są tak, by dystans między nimi pozwalał nawet samochodom z niewielką baterią – obecnie minimalny zasięg pojazdu elektrycznego to ok. 100 km – na pokonanie długiej trasy.
Z testowej ładowarki Greenway Infrastructure, posadowionej w Galerii Mokotów w Warszawie, korzysta obecnie ponad 300 użytkowników sieci. Do tej pory zrealizowali ponad 2 tysiące sesji, w których pobrano ponad 23,5 tysiąca kWh energii.
Greenway zapewnia, że użytkownicy sieci w łatwy sposób będą korzystać nie tylko z punktów wybudowanych w kraju, ale też w Niemczech, Belgii, Szwecji, Danii, Austrii i Słowacji. Jest to możliwe dzięki członkostwu grupy Voltia, właściciela Greenway Poland, w e-clearing.net, jednej z największych sieci roamingu usług ładowania dla pojazdów elektrycznych w Europie, posiadającej aż 4,5 tys. punktów ładowania.
Ładowarki Greenway Infrastructure Poland umożliwiają zasilenie energią elektryczną samochodów we wszystkich dostępnych w Europie standardach szybkiego ładowania (CHAdeMO, CCS, AC), dzięki czemu mogą z nich korzystać zarówno posiadacze różnych marek samochodów elektrycznych, zarówno Nissanów, jak i Tesli czy BMW.
red. gramwzielone.pl