Polacy nie rozważają zakupu elektryka

Polacy nie rozważają zakupu elektryka
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Aż 9 na 10 polskich kierowców interesuje się samochodami elektrycznymi, ale tylko 1 na 10 rozważał jego zakup w najbliższym czasie. Barierą jest zbyt wysoka cena i brak infrastruktury. Tak wynika z badania opinii przeprowadzonego na zlecenie Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych.

Z badania przeprowadzonego przez Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych (ORPA) wynika, że ponad 70 proc. polskich kierowców uważa elektromobilność za przyszłość motoryzacji i uznają oni samochody elektryczne (Electric Vehicles, EV) za tańsze w eksploatacji (61,2 proc.) oraz mniej awaryjne (30,3 proc.), doceniając rzadsze przeglądy oraz brak konieczności wymiany olejów czy tradycyjnych części, które podlegają zużyciu (28,9 proc.). Kwestie ekologiczne odgrywają ważną rolę dla 28,6 proc. badanych.

Mimo tak dużego poparcia dla rozwoju kierunku w motoryzacji, jakim są auta na prąd, ich zakup ma rozważać realnie jedynie 12,4 proc. badanych. Główny powód małego zainteresowania zakupem elektryka to koszty zakupu, które okazały się barierą dla 57,3 proc. badanych, a także brak infrastruktury do ładowania zniechęcający 47,4 proc. badanych oraz niewystarczający zasięg – wskazywany przez 29,8 proc. badanych.

REKLAMA

Stosunkowo niechętni zakupowi aut elektrycznych są nawet zamożni Polacy, którzy dobrze ocenili swoją sytuację materialną. Tylko co czwarty z nich realnie rozważał taką inwestycję.

Zachętą do zakupu samochodu elektrycznego według ankietowanych byłoby dofinansowanie w ramach ogólnodostępnych programów dopłat (70,6 proc.), ulgi podatkowe, np. zwolnienie z akcyzy (41,1 proc.) czy ulgi w okresie eksploatacji, np. wyższy odpis amortyzacyjny dla firm (24,5 proc.). Ponadto skłonić ich do tego miałaby możliwość korzystania z darmowych miejsc parkingowych (57,6 proc.), wjazdu do stref niskoemisyjnych (46,2 proc.) i buspasów (30,5 proc.).

REKLAMA

Aż 2/3 badanych uznało, że krajowy rynek elektrycznej motoryzacji nie rozwinie się bez zaangażowania państwa. Tymczasem, jak wskazuje ORPA, z krajów Unii Europejskiej tylko Polska, Estonia i Bułgaria nie wprowadziły dotąd żadnych zachęt dla kupujących EV.

Takie zachęty mają pojawić się w przyszłym roku dzięki wprowadzeniu tworzonej przez Ministerstwo Energii ustawie o elektromobilności. Na razie w jej projekcie nie ma jednak mowy o dopłatach, które są oferowane kupującym elektryki m.in. w Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii.

To wszystko składa się na to, że Polacy dość kategorycznie oceniają ambitne plany rządu w zakresie rozwoju elektromobilności. 41,5 proc. wierzy, że mogą się udać, ale jedynie przy realnym wsparciu ze strony Państwa. 67,6 proc. twierdzi, że bez dopłat i zachęt finansowych rynek będzie rozwijał się w znikomym stopniu – komentuje Maciej Mazur z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, instytucji prowadzącej Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych.

Badanie zostało zrealizowane w czerwcu 2017 r. dla Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych przez agencję SW Research, metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 1010 ankiet z osobami powyżej 18. roku życia, które posiadają prawo jazdy i korzystają z auta.

red. gramwzielone.pl