Pierwsze stacje ładowania PGE jesienią

Pierwsze stacje ładowania PGE jesienią
Fot. National Grid

PGE zapowiada, że pierwsze stacje ładowania samochodów elektrycznych uruchomi jesienią br. w Łodzi. Infrastrukturę dla samochodów elektrycznych największy polski koncern energetyczny zbuduje również w Rzeszowie, Lublinie i Krakowie.

Polska Grupa Energetyczna prowadzi najbardziej zaawansowane prace nad rozwojem stacji ładowania w Łodzi. Jak zapowiada, jesienią będzie tam można korzystać z efektów tych działań. Wcześniej PGE zapowiedziało uruchomienie w tym mieście sześciu punktów ładowania samochodów elektrycznych.

W tym zakresie prowadzona jest również współpraca z Rzeszowem, Łodzią, Lublinem i Krakowem. W przypadku tego ostatniego miasta PGE zapowiedziało ostatnio uruchomienie 15 szybkich stacji ładowania.

REKLAMA

W ramach publicznych stacji PGE ma oferować ładowanie prądem stałym z mocą 50 kW. Czas ładowania do 80 proc. baterii samochodu ma wynosić około 20-30 minut. W drugim przypadku oferowane ma być ładowanie prądem przemiennym najczęściej o mocy 3,3 kW, 11 kW oraz 22 kW. Czas ładowania samochodu ma sięgać 4-8 godzin.

REKLAMA

PGE podkreśla, że budowa stacji ładowania powinna współgrać z działaniami poszczególnych miast, które zachęcą do przesiadania się do aut na prąd. Dla przykładu w Rzeszowie władze miasta zezwoliły na jazdę samochodem elektrycznym po buspasach oraz na darmowe parkowanie w centrum, a ponadto miasto ogłosiło przetarg na 10 autobusów elektrycznych i budowę trzech stacji ładujących.

Spółka podkreśla, że zgodnie z przygotowanym planem działania w tym obszarze „będzie ustawiać punkty ładowania tam, gdzie system już jest przygotowany i gdzie docelowo będzie zapotrzebowanie”.

PGE zapowiedziało wcześniej opracowanie systemu zachęt dla posiadaczy samochodów elektrycznych m.in. preferencyjne stawki dla klientów za sesje ładowania na publicznych stacjach ładowania oraz preferencyjne stawki użytkowania wolnych stacji ładowania dla klientów flotowych
w pierwszym roku umowy. PGE sygnalizowało również wprowadzenie usługi leasingu elektryków.

PGE informuje ponadto, że zainicjowany został – obecnie oceniany przez NCBR w celu udzielenia współfinansowania – projekt recyklingu złomu bateryjnego, który w założeniu ma rozwiązać spodziewany problem dużej ilości zużytych baterii litowo–jonowych, które są wykorzystywane w autach elektrycznych.

red. gramwzielone.pl