Węgierski potentat chce zbudować sieć stacji ładownia EV
Węgierski koncern paliwowy MOL chce stworzyć przy wsparciu unijnych funduszy sieć stacji ładowania w Europie Środkowo-Wschodniej. W projekt ma się włączyć niemiecki koncern energetyczny E.ON oraz węgierska spółka Nissana.
Węgierski rząd zgodził się na zgłoszenie projektu sieci stacji ładowania, który ma zrealizować MOL, do programu „Łącząc Europę”, z którego Węgrzy chcą pozyskać dofinansowanie w wysokości około 5,5 mln euro.
Jak podaje PAP, sieć stacji ładowania miałaby powstać na należących do MOL stacjach benzynowych, które Węgrzy posiadają w kilku krajach Europy Środkowo-Wschodniej.
MOL to obok PKN Orlen jedno z największych przedsiębiorstw w sektorze naftowym w naszym regionie. Spółka jest właścicielem stacji benzynowych na Węgrzech, Słowacji, w Czechach, Słowenii i Chorwacji.
Spółka jest notowana na giełdach w Budapeszcie i w Warszawie. Największym udziałowcem Mol jest węgierski rząd.
Nowy projekt węgierski potentat miałby realizować we współpracy z niemieckim koncernem energetycznym E.ON, który ostatnio poinformował, że chce zbudować „kilkuset” – ich liczba na razie nie jest sprecyzowana – stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych, które mają stanąć przy europejskich autostradach i będą od siebie oddalone o około 120-180 km.
Początkowo E.ON chce zastosować standard ładowania 150 kW, ale z możliwością zwiększenia mocy do 350 kW. Docelowo zastosowana technologia ma umożliwiać naładowanie baterii auta w czasie 20-30 minut do stanu pozwalającego na przejechanie do 400 km.
E.ON posiada już zresztą sieć punktów ładowania elektryków. W Danii ma ich 1,2 tys., w tym 39 to punkty szybkiego ładowania. Tylko w 2016 r. wykonano z ich udziałem 300 tys. sesji ładowania. Kolejne stacje ładowania niemiecki koncern buduje w Szwecji i Wielkiej Brytanii.
Projekt, który chce zrealizować MOL jest zresztą zbieżny z polityką węgierskiego rządu, który wprowadził szereg regulacji mających przyczynić się do rozwoju elektrycznej motoryzacji na Węgrzech, w ramach których pojawił się m.in. wymóg montażu stacji ładowania na parkingach obiektów handlowych. Więcej na ten temat w artykule: Węgry wdrażają plan rozwoju elektrycznej motoryzacji.
red. gramwzielone.pl