NFOŚiGW zaprasza na debatę o przyszłości elektromobilności
Z inicjatywy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w najbliższy piątek odbędzie się debata na temat rozwoju niskoemisyjnego transportu.
NFOŚiGW przypomina, że zgodnie z rządową Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR), jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed Polską jest rozwój transportu publicznego i wylicza, że w 2015 r. w Polsce było prawie 12 tys. autobusów służących do obsługi transportu miejskiego, z czego jedynie 419 to były autobusy na alternatywne paliwo – gazowe lub elektryczne.
– Te proporcje mają być radykalnie zmienione na korzyść pojazdów ekologicznych. Celem wyznaczonym w SOR jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza i gazów cieplarnianych poprzez wymianę taboru transportu publicznego na niskoemisyjny, a także promowanie niskoemisyjnych samochodów osobowych – informuje NFOŚiGW i podkreśla, że do najważniejszych projektów w tej mierze należy program „Elektromobilność”, zakładający zdecydowane zwiększenie udziału pojazdów o napędzie elektrycznym, między innymi poprzez realizację projektu E-bus mającego na celu projektowanie i produkcję polskich pojazdów elektrycznych na potrzeby komunikacji miejskiej.
– Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, będąc głównym źródłem finansowania w Polsce inwestycji proekologicznych, nie pozostaje obojętny wobec tych strategicznych planów państwa. Wyrazem tego jest nasza inicjatywa zorganizowania konferencji pod hasłem: Wyzwania w transporcie dla ochrony środowiska – mówi dr Kazimierz Kujda, prezes NFOŚiGW.
Początek spotkania, które odbędzie się w dniu 17 lutego 2017 r. w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zaplanowano na godz. 9:00. Wśród gości debaty w jej pierwszej części będą minister środowiska Jan Szyszko oraz minister energii Krzysztof Tchórzewski.
Drugą część spotkania rozpocznie temat wyzwań dla czystego miejskiego transportu zbiorowego, o czym opowie prof. dr hab. inż. Lidia Żakowska z Politechniki Krakowskiej. Z kolei temat założeń do planowania transportu niskoemisyjnego omówi prof. Krzysztof Biernat z Przemysłowego Instytutu Motoryzacji (PIMOT). Natomiast magazyny energii w pojazdach elektrycznych – baterie, zbiorniki wodoru ogniwa paliwowe, systemy ładowania baterii – będą głównymi wątkami wystąpienia prof. Tomasza Popławskiego z Politechniki Częstochowskiej.
O transporcie elektrycznym w ochronie środowiska opowie dr hab. inż. Krzysztof Polakowski z Politechniki Warszawskiej. Tę część prelekcji zakończy wystąpienie na temat smogu elektroenergetycznego, o którym referat wygłosi Bogusław Pijanowski, zastępca dyrektora ds. rozwoju i wdrożeń w PIMOT.
Ostatnia część debaty zostanie poświęcona kwestii urbanistyki i transportu niskoemisyjnego, o czym będzie mówił prof. Leszek Rafalski z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów. Dalej na temat wyzwań dla energetyki w kontekście rozwoju transportu zrównoważonego wypowie się Paweł Śliwa, wiceprezes zarządu ds. innowacji z PGE S.A. O założeniach do finansowania transportu niskoemisyjnego będzie mówił Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW. W następnej kolejności studium przypadku przedstawią Tomasz Fulara, prezes MPK Lublin Sp. z o.o. oraz Zbigniew Nosal, prezes PKM Jaworzno Sp. z o.o.
Ponadto o nowych wyzwaniach w organizacji transportu będzie mówiła Mariola Czechowska, prezydent miasta Bełchatów. Na koniec zaplanowano debatę, w której wypowiedzą się Karol Zarajczyk, prezes Ursus S.A., Marek Opowicz, prezes Autosan S.A., a także Rafał Budweil, prezes Triggo S.A.
red. gramwzielone.pl