Enefit dostarczył stacje ładowania do Ukrainy

Działająca także na polskim rynku energii odnawialnej estońska grupa Enefit przekazuje 28 ładowarek na rzecz Ukrainy. Jak zapewnia firma, używane wcześniej urządzenia są w pełni sprawne.
Przekazane ładowarki ABB Terra 51 (50 kW), znane również jako ładowarki ELMO, miały kluczowe znaczenie w rozwoju elektromobilności w Estonii. Ładowarki były jednymi z pierwszych, które zostały zainstalowane w publicznej sieci ładowania w Estonii od 2011 r.
Producent zaprzestał jednak wsparcia oprogramowania oraz dalszego rozwoju platformy dla tych modeli, co skłoniło Enefit do ich wycofania z sieci publicznej. Mimo to urządzenia pozostają w pełni funkcjonalne, a ich dalsze użytkowanie w Ukrainie ma nie być utrudnione brakiem aktualizacji oprogramowania.
Odbiór i transport urządzeń będzie koordynować organizacja AVERE Ukraine zrzeszająca podmioty działające w obszarze zrównoważonego transportu.
Enefit, spółka należąca do estońskiej państwowej grupy energetycznej Eesti Energia, jednego z największych producentów energii w krajach bałtyckich, dostosowuje swoją infrastrukturę do rosnących wymagań rynku. Firma zastąpiła starsze ładowarki pracujące w standardzie CHAdeMO nowymi urządzeniami kompatybilnymi ze standardem ładowania CCS, które odpowiadają wymaganiom większości współczesnych pojazdów elektrycznych.
Enefit podkreśla, że firma będzie nadal utrzymywać opcje ładowania w standardzie CHAdeMO w wybranych lokalizacjach, gdzie analiza danych wskazuje na utrzymujący się popyt na ten standard.
Enefit buduje stacje ładowania w Polsce
Publiczna sieć sieć ładowarek Enefit VOLT przeznaczona dla wszystkich kierowców EV działa od 2020 r. Po Estonii, Litwie i Łotwie od 2023 r. estońska firma rozwija sieć stacji ładowania także w Polsce.
Na wdrożenie tej usługi Enefit otrzymał dofinansowanie – w wysokości 2 mln euro – z unijnego instrumentu CEF (Connecting Europe Facility). Pierwsze ładowarki Enefit w Polsce powstały w Bielsku-Białej.
W Polsce Enefit oferuje także usługi z zakresu produkcji energii z OZE, modernizacji oświetlenia oraz zwiększania efektywności energetycznej. Spółka aktywnie poszukuje kolejnych lokalizacji pod budowę sieci publicznych ładowarek. Firma planuje w ciągu najbliższych kilku lat zarządzać siecią 2500 urządzeń.
Jak podkreśla estońska firma, wszystkie ładowarki zasila w 100 proc. zielona energią dostarczaną przez Enefit. Więcej na ten temat w artykule: Sieć stacji ładowania Enefit na Śląsku już działa. Na początku za darmo.
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.