Największa polska prywatna grupa energetyczna nawiązuje współpracę z iTaxi

Największa polska prywatna grupa energetyczna nawiązuje współpracę z iTaxi
Fot. Polenergia

Elektryczna flota iTaxi uzyska dostęp do infrastruktury ultraszybkich stacji ładowania w Warszawie.

Największy prywatny dostawca energii odnawialnej w Polsce, Polenergia, nawiązał współpracę z wiodącą polską firmą świadczącą usługi licencjonowanego przewozu osób – iTaxi.

Dzięki rozbudowanej infrastrukturze ultraszybkich stacji ładowania Polenergii iTaxi zyska możliwość szybszego ładowania swoich pojazdów elektrycznych. Przełoży się to na większą elastyczność operacyjną przewoźnika.

REKLAMA

Zintegrowany, efektywny system zeroemisyjnego przewozu osób

iTaxi to polska firma świadcząca usługi licencjonowanego przewozu osób, dająca możliwość zamawiania przejazdów za pomocą aplikacji mobilnej. iTaxi jest obecne na rynku od ponad 11 lat.

Długoterminowa strategia iTaxi zakłada sukcesywną elektryfikację floty, a w konsekwencji redukcję śladu węglowego. Spółka planuje, że do 2030 r. aż 80 proc. jej floty będą stanowiły pojazdy elektryczne. Wpisuje się to w globalne dążenie do zrównoważonego transportu w miastach i ochrony środowiska.

– Współpraca z Polenergią to kolejny ważny krok w realizacji naszej strategii związanej z elektryfikacją. Dzięki współpracy z Polenergią możemy rozwijać zeroemisyjną flotę jeszcze sprawniej, korzystając z szeroko dostępnej sieci ultraszybkiego ładowania – mówi Renata Bardecka, CEO iTaxi.

Więcej elektrycznych taksówek

Grupa Polenergia, będąca jednym z kluczowych graczy na rynku infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych, dysponuje siecią stacji zlokalizowanych w strategicznych punktach w całym kraju. Korzystają z nich zarówno kierowcy prywatni, jak i floty komercyjne. Współpraca iTaxi z Polenergią umożliwi rozszerzenie działalności o kolejną grupę użytkowników, wspierając rozwój transportu elektrycznego w Polsce.

Infrastruktura stacji ładowania Polenergii dostępna w kluczowych lokalizacjach w Warszawie umożliwia ultraszybkie ładowanie samochodów elektrycznych. Wpłynie to na optymalizację kosztów i umożliwi iTaxi świadczenie usług na jeszcze wyższym poziomie. Zwiększenie dostępności zeroemisyjnych usług przewozu osób na terenie stolicy przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 i poprawy jakości powietrza w mieście.

REKLAMA

Jak podkreśla Łukasz Buczyński, członek zarządu Polenergii, ta współpraca będzie sprzyjać wymianie pojazdów spalinowych na nowoczesne, bezemisyjne pojazdy elektryczne, co wpłynie na rozwój elektryfikacji polskiego transportu drogowego.

Zielona energia

Grupa Polenergia poprzez spółkę Polenergia eMobility buduje w całej Polsce sieci ultraszybkich i szybkich stacji ładowania. Obecnie infrastruktura Polenergii liczy 116 ogólnodostępnych punktów ładowania. Zasila je energia elektryczna pochodzącą z odnawialnych źródeł należących do grupy.

Polenergia stworzyła pierwsze w Polsce punkty o mocy 400 kW, umożliwiające niezwykłe szybkie uzupełnienie energii w samochodach elektrycznych i elektrycznych samochodach ciężarowych. Więcej na ten temat w artykule: Najszybsze w Polsce stacje ładowania już działają przy autostradzie A2.

Jak podaje spółka, na koniec 2024 r. dysponowała mocą zainstalowaną na poziomie 8,89 MW, co oznacza wzrost o 526 proc. r/r.

Polenergia składa się z pionowo zintegrowanych spółek działających w obszarze wytwarzania energii z odnawialnych i niskoemisyjnych źródeł oraz sprzedaży energii elektrycznej dla klientów biznesowych i detalicznych. Spółka jest pierwszym polskim przedsiębiorstwem, które podporządkowało swoją wizję rozwoju budowie zeroemisyjnej gospodarki. Strategicznym projektem realizowanym przez Grupę przy współpracy z norweską firmą Equinor jest budowa farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy 3000 MW.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.