Tu można porównać ceny ładowania aut elektrycznych
Ranking cen ładowania samochodów elektrycznych u poszczególnych operatorów będzie prezentowany w nowej porównywarce. Jej twórcy zapowiadają, że zestawienie będzie aktualizowane co miesiąc.
Pierwsze w Polsce narzędzie, które ma w prosty i przejrzysty sposób przestawiać porównanie cen u poszczególnych operatorów ładowania, to wspólny projekt EV Klubu Polska oraz kampanii Elektromobilni.pl. Impulsem do uruchomienia rankingu był brak przejrzystości i porównywalności cen prądu na stacjach ładowania, z którym mierzyli się użytkownicy samochodów elektrycznych (BEV).
Twórcy porównywarki wskazują, że cenniki operatorów są uzależnione od rodzaju abonamentu, mocy stacji ładowania, godziny ładowania, lokalizacji, a także okresowych promocji. To może rodzić u użytkowników BEV wątpliwości co do ostatecznej ceny za pobieraną kilowatogodzinę.
Jak będą prezentowane informacje?
Ranking ma w przejrzysty sposób prezentować stawki za kilowatogodzinę w największych sieciach ładowarek w Polsce i szczegółowo opisywać obowiązujące promocje.
– Na pytanie „ile kosztuje jazda samochodem elektrycznym?” użytkownicy często odpowiadają „to zależy”. Obecnie stawki u operatorów stacji ładowania potrafią bardzo się różnić. Pierwsi operatorzy zaczęli wprowadzać stawki dynamiczne, gdzie cena za ładowanie potrafi zmieniać się kilka razy w ciągu doby. Są też organizowane okazjonalne promocje obejmujące wszystkie lub wybrane stacje ładowania. Nam zależy na tym, żeby osoby, które posiadają auto elektryczne lub planują jego zakup, mogły w prosty sposób sprawdzić, jak kształtują się ceny u poszczególnych operatorów oraz gdzie występują promocje i jakie są ich warunki. Ranking cen ładowania pozwala szybko porównać ofertę największych graczy na rynku i pomóc optymalizować koszty podróży – wyjaśnia Łukasz Lewandowski, prezes EV Klub Polska.
Ranking podzielony jest na trzy obszary: ładowarki AC (do 22 kW), ładowarki DC o mocy do 150 kW oraz HPC, czyli stacje DC o mocy większej lub równej 150 kW. Zestawienie uwzględnia zakresy cen i prezentuje warunki, w których dana stawka obowiązuje.
Jakie są różnice cen?
Maciej Gis, kierownik kampanii Elektromobilni.pl, mówi, że przygotowany ranking cen ładowania to projekt unikatowy na rynku, który jasno sposób pokazuje, jak duże potrafią być różnice cen między operatorami.
W przypadku stawek AC różnice wynoszą do 100 proc., a w przypadku DC sięgają nawet 120 proc. Inicjując ten ranking, chcemy też zmotywować operatorów do zwiększenia konkurencyjności stawek na rynku – podkreśla Maciej Gis.
Zestawienie cen ładowania zgodnie z zapowiedzią twórców projektu ma być aktualizowane co miesiąc. Ranking będzie publikowany na stronach evklub.pl i elektromobilni.pl, w aplikacji EV Klub Polska oraz na profilach mediów społecznościowych.
Dane do zestawienia pochodzą od operatorów, którzy uczestniczą w projekcie. W rankingu można znaleźć stawki następujących operatorów: GreenWay, Ionity, Ekoen, Tesla, Orlen Charge, Shell Recharge, Polenergia eMobility, Tauron, Powerdot, Eleport, Lidl, Horyzont EV, GO+EAuto, Budimex Mobility.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
To gdzie ta porównywarka będzie? W aplikacji? Na stronie internetowej?
Fajnie, że będzie, tylko kiedy??
Koszt na ładowarkach to około 3 zł za kwh. Oczywiście tych szybkich. Zużycie ok. 20-25 kwh/h. Podsumowując to kwota zbliżona do zużycia benzyny na poziomie 10-12 litrów. Zaden biznes. Trzeba sobie zdawać z tego sprawę, że za 5-6 lat sytuacja właścicieli elektryków będzie jeszcze gorsza.
Ja ląduje w domu z fotowoltaiki na starych zasadach. Kosz miesięczny to 30 PLN bez względu na ilość przejechanych kilometrów. No i jeszcze porad do domu w cenie. Instalacja już się zwróciła, teraz zwraca się samochód. Wskażcie proszę benzyniaka albo diesla który się zwraca.
Do GR. Tak, trzeba. Ty już sobie zdajesz z tego sprawę i jak rozumiem przychodzisz tu nieść kaganek oświaty. Po co? Szkoda życia? Za te twoje 5-6 lat sporo się wyjaśni. Przy okazji. Jak Henry Ford pokazał pierwszego Forda T, to ludzie zadawali pytania gdzie są konie i gdzie to się tankuje.
Przyszlosc jest znana, tylko przeciwnicy „przeciwnicy ideologi” próbuja utrzymać „normalnosc”, bo zwyczajnie boją się zmian. Swiat nam ucieka, dzieki wam Panie i Panowie.