Płonące elektryki to prawda czy mit?
Dane rynkowe pokazują, że obecnie po polskich drogach porusza się ponad 130 tys. samochodów osobowych z napędem elektrycznym. Według prognoz sprzedaż aut w pełni zelektryfikowanych w 2030 r. będzie 10 razy większa w porównaniu do 2022. Konieczna jest zatem intensywna rozbudowa sieci ładowania. Istnieje wiele obiegowych opinii dotyczących bezpieczeństwa tego typu pojazdów. W tym kwestii związanych z pożarami. W najnowszym odcinku podcastu E.ON Talks eksperci sprawdzą, czy jest się czego obawiać.
W społeczeństwie niepokój wzbudza temat pożarów samochodów elektrycznych. Tymczasem z danych Państwowej Straży Pożarnej wynika, że w 2023 r. było jedynie 21 takich przypadków. Natomiast ponad 7 tys. pożarów wybuchło z udziałem aut spalinowych. Rok wcześniej pożarów samochodów elektrycznych było niewiele (tylko siedem), a w 2021 – zaledwie dwa. Na analizie tego problemu skupili się goście ostatniego w tym roku odcinka podcastu E.ON Talks – Mariusz Kwaśniewski, rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych z firmy PPOŻ Ekspert oraz Damian Pazik, manager produktów eMobility w E.ON Polska.
Samochody elektryczne są niebezpieczne – prawda czy mit?
W rzeczywistości ryzyko pożarowe w przypadku samochodów spalinowych i elektrycznych jest porównywalne. Statystyki pokazują jednak, że elektryki płoną zdecydowanie rzadziej. Inna jest natomiast specyfika pożarów samochodów elektrycznych. Szczególnie początkowa faza jest dużo bardziej dynamiczna i towarzyszą jej zjawiska, które nie mają miejsca przy pożarach pojazdów spalinowych. To na przykład tzw. ucieczka termiczna i związana z nią silna reakcja egzotermiczna.
– Trzeba mieć świadomość, że wiedza dotycząca bezpieczeństwa pożarowego oraz infrastruktury w odniesieniu do pojazdów elektrycznych wciąż nie jest wystarczająca. Wynika to przede wszystkim z niewielkiej liczby kompleksowych badań w tym obszarze. Jednak biorąc pod uwagę postępujące prace badawcze w Stanach Zjednoczonych czy budowę pełnoskalowych laboratoriów, można patrzeć w przyszłość z optymizmem. Wysiłki naukowców skupiać się będą przede wszystkim na poprawie stabilności termicznej baterii i tym samym poprawie ich bezpieczeństwa – tłumaczy Mariusz Kwaśniewski.
Za sprawą intensywnych badań główny problem polegający na tym, że uszkodzenie czy awaria jednego ogniwa baterii w samochodzie elektrycznym przenosi się na ogniwa sąsiadujące, może zostać wkrótce usunięty. W ten sposób niebezpieczeństwo związane z kaskadową awarią ogniw zniknie i wyeliminowane zostanie ryzyko szybko rozwijającego się pożaru. Jeśli te technologie staną się powszechne, to pożary aut spalinowych i elektrycznych nie powinny się od siebie znacząco różnić.
Nowe wytyczne dla bezpieczeństwa parkingów
Pojawiające się nowe wymagania prawne mają na celu dostosowanie parkingów do bezpiecznego montowania na nich stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Głównym dokumentem regulacyjnym jest ustawa o elektromobilności. Według jej założeń od 1 stycznia 2025 r. istnieje obowiązek stworzenia minimum jednego punktu ładowania, gdy do nowego lub już istniejącego budynku przypisanych jest 20 miejsc parkingowych.
– Już w maju 2024 r. pojawiły się wytyczne, w jaki sposób należy podchodzić do zabezpieczeń przeciwpożarowych w przypadku stacji ładowania, również tych funkcjonujących na parkingach podziemnych. W tych wymaganiach Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej, Państwowa Straż Pożarna i Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności zwróciły szczególną uwagę na dwa główne czynniki ryzyka. Należą do nich wczesne wykrycie pożaru i zapobieganie rozprzestrzenieniu się go na inne stanowiska – mówi Damian Pazik.
Warto pamiętać, że bezpieczeństwo pożarowe garażu wynika z ogólnego zabezpieczenia danego obiektu, a nie rodzaju parkowanych tam pojazdów. Pożar samochodów w garażu zawsze związany jest z dużym ryzykiem i od tego, jakie zabezpieczenia istniejące bądź projektowane będą w tym obiekcie, zależy poczucie bezpieczeństwa właścicieli, najemców i użytkowników.
Jak można chronić parking przed pożarem?
Najczęstszym z rozwiązań przeciwpożarowych, istniejącym od lat na rynku polskim jest stosowanie systemów sygnalizacji pożarowej. Są one powszechne oraz sprawdzane przez jednostki notyfikowane. Natomiast obecnie nie ma obowiązku, aby tego typu sygnalizacja była stosowana w każdym garażu podziemnym.
Pojawiają się również urządzenia wizyjnego wykrywania pożaru lub zjawisk pożarowych. W nowych wytycznych jest zalecenie, aby były one przebadane pod kątem użyteczności i funkcjonalności. Te systemy w przyszłości stworzone zostaną z wykorzystaniem rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji, a także z agregacją dużej ilości danych. Będą wyposażone w czujniki temperatury oraz wskaźniki miejsca pożaru.
Ryzyko wybuchu pożaru samochodów elektrycznych jest często wyolbrzymiane, ponieważ wciąż są one nowością na rynku. Warto jednak pamiętać, że tego typu pojazdy muszą spełnić rygorystyczne normy bezpieczeństwa, zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży. Tak samo jest w przypadku ładowarek. Każdorazowo muszą one wdrażać normy techniczne dotyczące między innymi ochrony przed przegrzaniem czy przepięciami. Nowoczesne systemy zabezpieczeń przerywają ładowanie, jeśli wykryją jakąś nieprawidłowość, co czyni całą infrastrukturę bezpieczniejszą.
Wszystkie odcinki E.ON Talks są dostępne na Spreaker, Spotify, iTunes i Podcasty Google. Materiał można też odsłuchać i zobaczyć na stronie E.ON.
Źródło informacji: E.ON Polska/PAP MediaRoom