REKLAMA
 
REKLAMA

Do 700 euro dotacji na domowe ładowarki na Litwie

Do 700 euro dotacji na domowe ładowarki na Litwie
Fot. Ernest Ojeh/Unsplash

Na Litwie rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie dla mieszkańców planujących zainstalować prywatne punkty ładowania pojazdów elektrycznych.

Jak poinformowała Litewska Agencja Energetyczna (LEA), zainteresowani mogą otrzymać dotację w wysokości od 486,68 euro do 703,36 euro. Na dofinansowanie prywatnych punktów ładowania samochodów elektrycznych w trzecim naborze programu rozwoju infrastruktury ładowania na terenie Litwy przeznaczono ponad 21 mln euro.

Projekt jest realizowany przez litewskie Ministerstwo Energetyki.

REKLAMA

Dla kogo dofinansowanie?

Zaproszenie do składania wniosków skierowane jest do osób fizycznych, które są właścicielami lub najemcami nieruchomości lub korzystają z niej w inny legalny sposób. O dotacje mogą się starać także mieszkańcy prowadzący działalność gospodarczą, jednak w tym przypadku muszą spełniać określone wymogi dotyczące pomocy publicznej.

Mieszkańcy mogą wybierać stacje ładowania w zależności od swoich potrzeb. Dofinansowanie przysługuje na stacje ładowania o mocy od 11 do 22 kW, z dynamiczną regulacją mocy lub bez. Nie ma limitu składanych wniosków – mieszkańcy mogą składać ich kilka dla różnych nieruchomości.

Intensywność finansowania waha się od 30 do 60 proc. kosztów kwalifikowanych. Pod uwagę brane będą parametry mocy stacji ładowania, miejsce instalacji oraz wybór dynamicznego zarządzania energią.

REKLAMA

Przykładowo beneficjenci, którzy chcą zainstalować na ścianie budynku stację o mocy 22 kW bez dynamicznej regulacji mocy, mogą otrzymać dotację w wysokości 486,68 euro. Jeśli wybiorą ładowarkę z dynamiczną regulacją mocy, dotacja wyniesie 703,36 euro.

Wnioski o dotacje można składać do końca września 2025 r. Rozpatrywane są na bieżąco, na podstawie kolejności złożenia. Dofinansowanie można otrzymać także na stacje ładowania już zakupione i zainstalowane po 1 kwietnia 2023 r.

Strategia Niezależności Energetycznej

Przypomnijmy, że litewski rząd przyjął Narodową Strategię Niezależności Energetycznej (NENS). Zakłada ona, że Litwa stanie się krajem w 100 proc. samowystarczalnym energetycznie i wytwarzającym energię w sposób w pełni neutralny dla klimatu. Pisaliśmy o tym w artykule: Nowe cele w strategii energetycznej Litwy.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA