REKLAMA
 
REKLAMA

Ruszyła ładowarka do elektryków w ramach programu dla samorządów

Ruszyła ładowarka do elektryków w ramach programu dla samorządów
fot. Santander

W Gnieźnie otwarto nowy punkt ładowania samochodów elektrycznych. Powstał on w ramach specjalnego programu dla samorządów o liczbie mieszkańców poniżej 100 tys.

Nowy punkt zasilania pojazdów elektrycznych, który uruchomiono w zeszłym tygodniu w Gnieźnie, umożliwia ładowanie z mocą 2 x 11 kW. To kolejny taki obiekt zbudowany w ramach programu „Razem dla eko-zmiany” Fundacji Santander Bank Polska i Santander Leasing.

Celem programu jest m.in. promowanie elektromobilności i wprowadzenie pozytywnych zmian dla środowiska i lokalnej społeczności. Mają one polegać m.in. na poprawie jakości powietrza, redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz obniżeniu poziomu hałasu i zużycia paliw w transporcie.

REKLAMA

Nasza firma od lat angażuje się w inicjatywy, które mają na celu ograniczenie postępujących zmian klimatycznych, m.in. poprzez wspieranie inwestycji w odnawialne źródła energii czy zielony transport. Jednocześnie wiemy, że kierowcy mają obawy związane z samochodami elektrycznymi, które wynikają w dużej części z dostępnością stacji ładowania. Dlatego cieszymy się, że poprzez nasz program grantowy ładowarki pojawią się nie tylko pod firmami i centrami handlowymi, ale także przed urzędami i w sąsiedztwie atrakcji turystycznych. I dzięki temu w miastach tak ważnych dla naszego kraju, dla naszej historii, jak Gniezno będzie choć trochę mniej spalin i mniej hałasu – komentuje Krzysztof Kowalewski, wiceprezes spółki Santander Leasing.

Cel: 17 ładowarek

Santander podkreśla, że „Razem dla eko-zmiany” to pierwszy w branży leasingowej ogólnopolski program grantowy dla samorządów. Zakłada on sfinansowanie co najmniej 17 stacji ładowania pojazdów elektrycznych w całej Polsce oraz utrzymanie ich przez 2 lata. Na ten cel  Fundacja Santander Bank Polska oraz Santander Leasing przeznaczyły 1 mln zł.

W programie mogły wziąć udział wszystkie jednostki samorządu terytorialnego, których liczba mieszkańców na dzień ogłoszenia konkursu nie przekraczała 100 tys.

REKLAMA

Jesteśmy bardzo zadowoleni z dobrej współpracy z samorządami na każdym etapie rozwoju projektu. Dzięki ich zaangażowaniu możemy skutecznie wprowadzać pozytywne zmiany dla lokalnej społeczności. Po programie grantowym „Tu mieszkam, tu zmieniam EKO”, realizowanym przez fundację od 2020 r., to kolejna ekologiczna inicjatywa – mówi Marzena Atkielska, prezes Fundacji Santander.

Stacje GreenWay Polska

Budową wszystkich stacji ładowania w ramach programu „Razem dla eko-zmiany” zajmuje się GreenWay Polska. Firma odpowiada ponadto za niezbędne uzgodnienia z Urzędem Dozoru Technicznego i stan techniczny ładowarek. Udostępnia je kierowcom w ramach swojej publicznej sieci ładowania.

Inwestując w infrastrukturę ładowania, lokalne władze ułatwiają korzystanie z pojazdów elektrycznych, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza i redukcji emisji gazów cieplarnianych, a w efekcie do ogólnej poprawy jakości życia w mieście. Dlatego tak istotne są inicjatywy wspierające samorządy w finansowaniu tego typu przedsięwzięć – zaznacza Rafał Czyżewski, prezes GreenWay.

Uruchomiona w Gnieźnie ładowarka jest trzecim punktem otwartym w ramach programu. Kolejne dwa powstały w Przywidzu i Krasnymstawie.

GreenWay działa na terenie Polski od 2016 r. Firma koncentruje się na rozwoju sieci ładowania samochodów elektrycznych w Europie Środkowej. Obecnie w sieci GreenWay w Polsce znajduje się 1359 punktów ładowania. Są to w większości szybkie punkty ładowania o mocy powyżej 100 kW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady