REKLAMA
 
REKLAMA

Gdzie naładować auto elektryczne we Wrocławiu? Volvo postawi szybkie ładowarki

Gdzie naładować auto elektryczne we Wrocławiu? Volvo postawi szybkie ładowarki
Fot. Volvo

Wrocław we współpracy z Volvo stworzy stacje do ładowania pojazdów elektrycznych. Jak zapewniają władze stolicy Dolnego Śląska, będą to najszybsze ładowarki w mieście.

W stolicy Dolnego Śląska liczba miejsc do ładowania pojazdów elektrycznych przekroczyła już 220. Teraz miasto podpisało z Volvo umowę na stworzenie kolejnych stacji ładowania, które umożliwią naładowanie samochodu w kilkanaście minut.

Magistrat wybrał około 150 lokalizacji, w których miałaby powstać infrastruktura ładowania. Są to miejsca najczęściej odwiedzane przez użytkowników samochodów elektrycznych.

REKLAMA

Wrocław w programie eV City powered by Volvo

Stacje powstaną w ramach programu eV City powered by Volvo, realizowanego od maja 2024 r. we współpracy z dealerami i samorządami. Celem programu jest  przyspieszenie elektromobilnej ewolucji i poprawa jakości powietrza, a tym samym życia mieszkańców.

Wrocław jest trzecim miastem, po Augustowie i Ełku, które zdecydowało się dołączyć do programu. Na terenie dolnośląskiej aglomeracji Volvo planuje postawić osiem dwustanowiskowych stacji szybkiego ładowania o mocy 175 kW.

Dodatkowo w ramach eV City powered by Volvo samorządy zrealizują inicjatywy mające na celu polepszenie jakości powietrza i edukację na temat środowiska. W przypadku Augustowa będzie się ona skupiała na edukacji obejmującej tematykę czystego powietrza i elektromobilność, a w Ełku zostaną posadzone drzewa. We Wrocławiu natomiast powstaną pierwsze stacje ładowania e-rowerów i e-hulajnóg zasilane energią słoneczną. Na tę inwestycję Volvo przeznaczy grant w wysokości 100 tys. zł. Ładowanie jednośladu w takiej ekologicznej stacji będzie bezpłatne. Stacje powstaną w parku Grabiszyńskim i przy Promenadzie Krzyckiej w rejonie ulic Strońskiej i Kukuczki.

2,7 tys. samochodów elektrycznych

Jak policzyły władze Wrocławia, po mieście jeździ 2,7 tys. samochodów elektrycznych i blisko 40 tys. hybryd, z których część jest typu plug-in, czyli można je ładować na stacji, zwiększając zasięg jazdy wyłącznie „na prądzie”. Ponieważ liczba aut z napędem BEV szybko rośnie, miasto podpisało z Volvo umowę na stworzenie kolejnych miejsc, które umożliwią naładowanie auta w kilkanaście minut.

Równo 10 lat temu mieliśmy we Wrocławiu 22 samochody elektryczne i 14 hybrydowych – wylicza wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur.

Obecnie tylko urząd miasta ma w swojej flocie 12 e-samochodów. Jeżdżą nimi m.in. pracownicy ZDiUM, kontrolując elektronicznie opłacenie miejsc postojowych. Zielone tablice mają również niektóre pojazdy Zieleni Miejskiej, Zarządu Zasobu Komunalnego i Inwestycji Miejskich.

REKLAMA

Liczba miejsc do ładowania pojazdów przekroczyła natomiast 220.

Nie zasypiamy gruszek w popiele! Ściągamy do nas liderów elektromobilności. Dziś podpisujemy umowę z Volvo na postawienie w mieście w dwóch miejscach superszybkich stacji ładowania. Dzięki mocy 175 kW do kilkunastu minut skraca się czas ładowania samochodów, a pełne naładowanie można osiągnąć w czasie poniżej godziny – powiedział Jakub Mazur.

Jak podkreśla Anna Badeńska z Zespołu ds. Elektromobilności w magistracie, wzrost liczby samochodów elektrycznych nie byłby możliwy, gdyby nie rozwój infrastruktury.

Trzy lata temu mieliśmy we Wrocławiu 150 punktów ładowania, teraz jest ich 222. Teraz dochodzą dwie stacje, a każda będzie dwustanowiskowa. Miasto wspiera budowę ogólnodostępnej infrastruktury ładowania. W tym celu pod koniec 2020 r. przyjęliśmy preferencyjne stawki za udostępnienie terenów gminnych. Opracowaliśmy również procedurę, aby współpraca z podmiotami prywatnymi przebiegała szybciej i na jasno określonych warunkach – dodała Anna Badeńska.

Projekt spójny z otoczeniem

Miasto udostępniło wytyczne dotyczące wyglądu stacji ładowania, tak by nie został zaburzony charakter miasta, a stacje wpisywały się w istniejące zagospodarowanie terenu, szczególnie w centrum miasta.

Dotychczas stacje powstawały w zasobie prywatnym – przy sklepach, stacjach benzynowych. Teraz, dzięki uproszczeniu procedur miejskich, będą także powstawać na terenach dzierżawionych od miasta. Już 150 miejsc zostało zaopiniowanych pozytywnie – to np. P+R, miejsca postojowe, miejsca przy dużych kompleksach biurowych. Te nowe stacje, na terenach gminnych, mają zostać uruchomione jeszcze latem. Volvo, z którym podpisujemy umowę, będzie w gronie podmiotów stawiających takie stacje – wyjaśnia Jakub Mazur.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA