W małopolskim mieście pojadą elektryczne Solarisy
Kolejne polskie miasto rozbudowuje swoją flotę autobusową o pojazdy z napędem bezemisyjnym. Zaopatrzy się także w stacje ładowania.
Operator miejskiego transportu z Oświęcimia zamówił autobusy elektryczne Urbino 9 LE electric. Do 2026 r. flota oświęcimskiego przewoźnika powiększy się o sześć bezemisyjnych autobusów marki Solaris.
W ramach kontraktu producent dostarczy także trzy dwustanowiskowe ładowarki zajezdniowe o mocy 120 kW każda. Realizacja zamówienia planowana jest na lata 2025-26.
Autobusy marki Solaris znane są mieszkańcom Oświęcimia. Współpraca producenta z miastem trwa od 2020 r., kiedy dostarczył pierwszy autobus Urbino 12 electric. Teraz do floty Miejskich Zakładów Komunikacyjnych dołączy sześć egzemplarzy najkrótszego modelu w portfolio producenta – niskowejściowej wersji 9-metrowej.
W mieście i za miastem
Ten model zeroemisyjnego autobusu marki Solaris skonstruowano tak, aby można go było dopasować do wymogów homologacyjnych w klasie I lub II . To oznacza, że jest przeznaczony zarówno na trasy miejskie, jak i międzymiastowe, zapewniając doskonałe połączenie między siecią dróg miejskich i podmiejskich w aglomeracjach.
Ten niewielki z pozoru pojazd wyposażono w znaczną liczbę miejsc siedzących, co umożliwia wygodną jazdę na dłuższych odcinkach tras. Jednocześnie kompaktowe wymiary autobusu sprawiają, że doskonale radzi sobie w ciasnej przestrzeni miejskiej.
Wszystkie zamówione autobusy zostaną wyposażone w nowoczesne baterie Solaris High Energy 300 kWh. W dzień szybkie ładowanie energii będzie odbywać się poprzez pantograf. W nocy pojazdy będą uzupełniać energię na terenie zajezdni przez standardowe złącze kablowe typu plug-in.
W klimatyzowanych autobusach pasażerowie będą mieli dostęp do sieci Wi-Fi, a także będą mogli naładować urządzenia mobilne za pomocą gniazd USB.
Elektryczne Solarisy w polskich miastach
Solaris realizuje zamówienia na elektryczne autobusy od dekady. Jak podaje producent, prawie 700 elektrycznych autobusów jego produkcji jeździ w 57 polskich miastach.
Także korzystający z transportu miejskiego w Świdnicy w przyszłym roku wsiądą do elektrycznych autobusów. Więcej na ten temat w artykule: Elektryczne autobusy w kolejnym dolnośląskim mieście.
Do zeroemisyjnych pojazdów marki Solaris niebawem wsiądą także mieszkańcy innego dolnośląskiego miasta. Sześć zeroemisyjnych pojazdów kupi Legnica. Umowa obejmuje dostawę modelu Urbino 12 electric wraz z systemem ładowania plug-in. Więcej o tym w artykule: Elektryki będą wozić pasażerów w dolnośląskim mieście.
Także warszawski przewoźnik zamówił autobusy elektryczne od firmy Solaris. W ramach umowy w latach 2024-2025 do stolicy trafi 12 przegubowych Urbino 18 electric. Dołączą one do 150 e-busów Solarisa, które od 2015 r. obsługują transport publiczny w stolicy.
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Aż skończą się surowce i bedziemy jeździć spalinowymi.
Tak bedzie na pewno.
Ciekawe czy będą miały ogrzewanie webasto na ropę? https://wiadomosci.wp.pl/elektryczny-autobus-musi-kopcic-by-ludzie-nie-marzli-z-zimna-6713892257159872a
No i to jest widać odpowiedzialny urząd. Kupili od firmy, która ma siedzibę w Polsce, zatrudnia Polaków i płaci podatki w POLSCE. A nie jak inne, że chińskie elektryki kupują.