REKLAMA
 
REKLAMA

Carrefour rozwija sieć stacji ładowania samochodów elektrycznych

Carrefour rozwija sieć stacji ładowania samochodów elektrycznych
Fot. Carrefour

Przed obiektami sieci Carrefour powstanie kilkadziesiąt stacji zasilania samochodów elektrycznych. Za rozbudowę sieci odpowiada Eleport, dostawca usług infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych.

Carrefour i Eleport ogłosiły podpisanie umowy o współpracy na polskim rynku. W jej wyniku powstanie 170 punktów ładowania przy ponad 70 obiektach handlowych Carrefour zlokalizowanych w 65 miastach w całej Polsce.

Stacje mają zostać uruchomione jeszcze w tym roku. W tej chwili trwają pracę związane z procesem administracyjnym i przygotowaniem do montażu urządzeń.

REKLAMA

Cel – redukcja emisji gazów cieplarnianych

Partnerstwo ma na celu ułatwienie dostępu do sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz promowanie ekologicznych metod transportu.

Carrefour zaoferuje swoim klientom łatwiejsze, bardziej dostępne i przyjazne dla środowiska ładowanie pojazdów elektrycznych energią pochodzącą w 100 proc. z odnawialnych źródeł. Jest to zgodne z filarami planu strategicznego „Carrefour 2026”, który zakłada także znaczącą redukcję emisji gazów cieplarnianych o 30 proc. do 2025 r., o 50 proc. do 2030 r. oraz o 70 proc. do 2040 r. w porównaniu do roku 2019.

Agata Kopytyńska, członkini Komitetu Wykonawczego i Dyrektorka Nieruchomości, Ekspansji i Aktywów Carrefour Polska, podkreśla, że w 2023 r. Grupa Carrefour zredukowała emisję gazów cieplarnianych o 38 proc. To oznacza, że już dwa lata wcześniej osiągnięto cel jej redukcji o 30 proc. do 2025 r.

Nowy dyrektor generalny Grupy Eleport

W maju Eleport ogłosił powołanie Jakuba Milera na nowego dyrektora generalnego (CEO) firmy. Założyciel i dotychczasowy dyrektor generalny Eleport, Raul Potisepp, pozostaje w zarządzie i obejmie stanowisko dyrektora ds. rozwoju firmy (Chief Growth Officer – CGO).

Nowy CEO wnosi do zespołu Eleport ponad 15 lat doświadczenia w zarządzaniu międzynarodowymi organizacjami. W tym okresie piastował liczne stanowiska kierownicze, które obejmowały kierowanie działalnością i ekspansją na nowe rynki zagraniczne, inwestowanie i wspieranie przedsiębiorstw zajmujących się zrównoważoną energią oraz realizację strategii wzrostu i pozyskiwania finansów na ten cel.

Z Jakubem Milerem na stanowisku dyrektora generalnego spółka planuje przyspieszyć swój rozwój na nowych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. Z uwagi na już istniejącą efektywność sieci i planowaną liczbę nowych projektów firma spodziewa się 300-proc. wzrostu przychodów rok do roku w 2024 r.

REKLAMA

Największy węzeł ładowania elektryków w Europie Środkowo-Wschodniej

Także w maju Eleport otworzył w Estonii największy w Europie Środkowo-Wschodniej węzeł ładowania samochodów elektrycznych.

W pierwszym etapie inwestycji na parkingu centrum handlowego Akropolis w Kownie zainstalowano 20 ładowarek, które umożliwiają jednoczesne ładowanie nawet 40 pojazdów elektrycznych. Stacje oferują 21 szybkich złączy o mocy 120 kW w europejskim standardzie (CCS). Zależnie od warunków pozwalają one dodać 100 km zasięgu w czasie trwającego 6 minut ładowania. Klienci mają do dyspozycji także 16 ładowarek (Typ 2) o maksymalnej mocy 22 kW oraz trzy szybkie złącza o mocy 50 kW dla pojazdów z japońskim standardem ładowania (CHAdeMO).

Całkowita moc punktu ładowania w Akropolis wynosi 1,5 MW, z czego większość (1,2 MW) przeznaczona jest do szybkiego ładowania. W drugiej fazie projektu Eleport planuje rozbudowę tego hubu o kolejne 20 ładowarek. Po zakończeniu rozbudowy w 2027 r. łączna moc hubu ładowania Akropolis w Kownie przekroczy 3 MW.

Wraz ze stacją ładowania w Kownie Eleport obsługuje już ponad 800 punktów ładowania na czterech rynkach – w Polsce, Estonii, Łotwie i na Litwie. Tylko w tym roku firma planuje zainwestować w rozwój sieci ładowania ponad 20 mln euro, a w kolejnych latach inwestycja przekroczy 100 mln euro. Według planów do końca 2024 r. Eleport będzie dysponował łącznie 1350 punktami ładowania w czterech krajach.

Nie tylko Carrefour

Sieć Carrefour nie jest jedyną siecią, która inwestuje w infrastrukturę ładowania przy swoich obiektach. Także Biedronka i Lidl rozwijają sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych przy swoich sklepach w Polsce.

We współpracy z firmą Powerdot Biedronka planuje do końca 2024 r. zainstalować ładowarki w 600 lokalizacjach. Stacje te umożliwią szybkie ładowanie z mocą 120 kW, co pozwoli na naładowanie baterii w około pół godziny w czasie zakupów.  Szerzej o tym w artykule: Ponad 600 ładowarek EV przy sklepach w całej Polsce.

Lidl, który podjął współpracę z Elocity, również zainstaluje stacje ładowania przy swoich sklepach. Większość stacji (o mocach 20-60 kW) będzie dysponować złączami CCS i CHAdeMO, co umożliwi ładowanie szerokiej gamy pojazdów elektrycznych. Więcej o tym w artykule: Stacje ładowania staną przy wszystkich sklepach Lidla.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady