Enefit uruchomi sieć stacji ładowania na Śląsku
Jeden z największych producentów energii w krajach bałtyckich uruchomi na Śląsku sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych. To kolejny krok w rozwoju publicznej sieć ładowania dla elektryków.
Wśród długoterminowych celów strategicznych estońskiej grupy Eesti Energia, do której należy działający w Polsce Enefit, jest rozwój elektromobilności. Grupa rozwija infrastrukturę ładowania w regionie krajów bałtyckich, gdzie w ramach sieci Enefit Volt działa już ponad 200 stacji ładowania, a ponad 500 jest w fazie projektowej.
Ładowarki zasilane zieloną energią
W 2023 r. Enefit przejął na Śląsku infrastrukturę ładowania obejmującą 68 ładowarek. W 22 lokalizacjach w Zabrzu pozyskał 46 urządzeń, a w 19 lokalizacjach w Bielsku-Białej – 22 ładowarki. Enefit udostępni je posiadaczom e-pojazdów w najbliższych miesiącach.
Łukasz Musiałkiewicz, prezes zarządu Enefit w Polsce, podkreśla, że w ubiegłym roku firma wprowadziła na polski rynek swój nowy produkt Enefit Volt, czyli ładowarki do pojazdów elektrycznych. Ta usługa jest już dostępna na rynkach bałtyckich. Model biznesowy wykorzystywany w tym rejonie Enefit planuje na szerszą skalę wdrożyć w naszym kraju.
– W sumie w całej Grupie do 2028 r. planujemy pozyskać lokalizacje do uruchomienia 5 tys. publicznych stacji ładowania, z czego 2,5 tys. w Polsce. Nasz zespół intensywnie pracuje nad rozwojem publicznej sieci ładowarek, które w czasie ładowania będą w 100 proc. wykorzystywać zieloną energię dostarczaną przez Enefit – dodaje Łukasz Musiałkiewicz.
Poza sprzedażą energii i gazu w różnorodnych modelach rozliczeniowych Enefit w Polsce oferuje także usługi związane z modernizacją oświetlenia oraz zwiększaniem efektywności energetycznej. W 2023 r. firma wymieniła na LED-y ponad 2 tys. sodowych opraw oświetleniowych w miejscowościach Komprachcice i Żarki. Enefit współpracuje w naszym kraju z ponad 2600 klientami biznesowymi z różnych branż.
Rekordowy rok w Polsce
W 2023 r. Enefit w Polsce sprzedał 4,6 TWh energii (+35 proc. r/r), w tym około 3,2 TWh energii elektrycznej, co stanowi wzrost o około 10 proc. w porównaniu do 2022 r. W tym samym okresie firma sprzedała 1,4 TWh gazu, co w zestawieniu z poprzednim rokiem oznacza wzrost o 180 proc.
Rok 2023 zakończyliśmy z rekordowymi wzrostami sprzedaży energii elektrycznej i gazu. Nasz zespół kolejny raz świetnie poradził sobie z trudnymi realiami rynkowymi, nie tylko dodając do portfolio nowych klientów, ale i przedłużając dotychczasowe współprace, czego przykładem jest przedłużona na kolejne lata umowa z Orange Polska – komentuje Łukasz Musiałkiewicz.
Łukasz Musiałkiewicz zauważa rosnącą popularność umów rozliczanych na zasadzie SPOT, co jest znaczącą zmianą w portfolio firmy. Wcześniej klienci Enefit decydowali się częściej na umowy FIX, gdzie przez cały okres trwania kontraktu obowiązywała stała cena.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Kolejny operator, abonament i aplikacje, bleee…
Wystarczyło by żeby Orlen i sprzedany Lotos na każdej swojej stacji paliw postawił po stacje 2x CCS 150kW i 4x 43 kW AC.