GreenWay zainstalował stacje ładowania w fabryce Mercedesa
Operator stacji ładowania elektryków uruchomił swoje instalacje na terenie dolnośląskiej fabryki Mercedesa. Przy okazji ogłosił specyficzny rekord.
W fabryce Mercedes-Benz Manufacturing Poland w Jaworze GreenWay Polska uruchomił 15 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Urządzenia są wykorzystywane do ładowania floty pojazdów elektrycznych obsługujących tę fabrykę silników i baterii do aut elektrycznych Mercedes-Benz (w planach niemieckiego koncernu jest uruchomienie w Jaworze także produkcji elektrycznych pojazdów dostawczych).
GreenWay podaje, że w dniu finalizacji projektu pobity został rekord odbioru jej obiektów przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT). Nigdy wcześniej w historii działalności GreenWay w Polsce UDT nie dokonał odbioru tylu stacji firmy w ciągu jednego dnia.
Będzie więcej
Na terenie zakładu w Jaworze GreenWay zainstalował 14 stacji Enelion Vertica o mocy 2 x 22 kW oraz jedną stację DC Delta UFC200 o mocy 150 kW z dwoma gniazdami CCS. Wcześniej firma przygotowała także fundamenty pod budowę nowych urządzeń.
Współpraca GreenWay z fabryką Mercedes-Benz Manufacturing Poland obejmuje także obsługę stacji w modelu Opero Basic. Umożliwia on korzystanie z punktów zasilania zdefiniowanej grupy odbiorców, w tym wypadku kierowców samochodów elektrycznych z fabryki w Jaworze. Dodatkowo w ramach tej usługi operator zapewnia wsparcie techniczne 24 godziny na dobę oraz zdalną konfigurację stacji i regularne raporty z ich wykorzystania.
Bezemisyjne fabryki
Mercedes realizuje swoją strategię „Ambition 2039”. Przewiduje ona, że do końca 2023 r. wszystkie fabryki firmy w Europie będą bezemisyjne, do końca obecnej dekady udział aut elektrycznych we flocie przekroczy 50 proc., a do 2039 r. cała flota koncernu będzie bezemisyjna.
Wskazane zasady mają dotyczyć także poddostawców. Do końca 2021 r. 75 proc. z nich podpisało „Ambition Letter”, w którym zobowiązali się dążyć do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Mercedes zamierza śledzić m.in. zużycie surowców, śladu węglowego i stopień recyclingu również u kontrahentów z wykorzystaniem technologii blockchain.
Fabryka Mercedesa w Jaworze łączy standardy zrównoważonego rozwoju i Przemysłu 4.0.
Z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że w Polsce można zbudować fabrykę, która zatrudnia prawie 1600 osób i jest zasilana w 100 proc. energią odnawialną. Nasz zakład jest całkowicie neutralny pod względem emisji CO2. Energia pochodzi z farmy wiatrowej, a ciepło z biomasy przetwarzanej w nowoczesnej ciepłowni – mówi Joerg Schmalenbach, CEO Mercedes-Benz Manufacturing Poland. – Następnym ważnym aspektem jest logistyka, którą również chcemy uczynić neutralną pod względem emisji CO2. Uruchomienie infrastruktury ładowania na terenie fabryki to kolejny krok w realizacji tych założeń.
GreenWay w Polsce
GreenWay działa w obszarze elektromobilności od 2011 r., w Polsce firma jest obecna od 2016 r.
W ubiegłym roku GreenWay Polska uruchomił 201 stacji ładowania w centrach logistycznych spółki InPost. Jest również operatorem infrastruktury ładowania należącej do takich marek jak Ikea czy Hyundai.
Obecnie w globalnej sieci GreenWay znajduje się ponad 1600 publicznych punktów ładowania, w Polsce 1180. Są to w większości szybkie ładowarki o jednostkowej mocy powyżej 100 kW.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.