Tauron postawi 230 stacji ładowania

Tauron postawi 230 stacji ładowania
fot. Tauron

Spółka Tauron Dystrybucja przyłączyła już do sieci 70 własnych stacji ładowania i jest w trakcie budowy kolejnych ponad 200 punktów. Stacje zasilania mają moc 2 x 22 kW.

W 10 gminach, głównie na Śląsku, Tauron buduje przyłącza dla kolejnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. W kwietniu Tauron Dystrybucja podpisał umowę na dostawę kolejnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. W sumie do oddziałów w Częstochowie, Gliwicach, Tarnowie i Bielsku Białej ma trafić 230 takich urządzeń.

Tauron stawia stacje ładowania o mocy 2 x 22 kW. Jak podaje spółka, są one wykonane z ekologicznych obudów aluminiowych z elementami szkła hartowanego i przeznaczone do pełnego recyclingu po zakończeniu okresu eksploatacji. Konstrukcje opracowała i produkuje polska firma PRE Edward Biel.

REKLAMA

Szybkie ładowarki przy polskich drogach

Firma będzie dostarczać kolejne stacje sukcesywnie do końca trzeciego kwartału br. Planuje wykorzystać je w kolejnym etapie realizacji obowiązku ustawowego dotyczącego budowy ogólnodostępnych stacji ładowania przez operatorów systemu dystrybucyjnego (OSD) w lokalizacjach uzgodnionych z gminami.

Kierowcy korzystający z samochodów elektrycznych, jak i ci, którzy dopiero rozważają taką decyzję, oczekują, że czas podróży elektrykiem będzie zbliżony do czasu przejazdu samochodu napędzanego konwencjonalnym paliwem – mówi Artur Warzocha, wiceprezes Tauron Polska Energia. – Spełnienie tego oczekiwania wymaga nie tylko przyspieszenia budowy nowych punktów ładowania, ale też intensyfikacji prac nad modernizacją i rozbudową sieci dla zapewnienia mocy przyłączeniowej w kolejnych lokalizacjach.

Potrzebne zmiany prawa

Polska wprowadziła pewne rozwiązania wspierające systemowo powstawanie stacji ładowania. Można tu wymienić pierwszeństwo przyłączenia, preferencyjną stawkę opłaty za przyłączenie i specjalne stawki za świadczone usługi dystrybucji. Jednak Robert Zasina, prezes Tauron Dystrybucji, uważa, że potrzebne są kolejne zmiany.

 Z punktu widzenia operatora systemu dużym wsparciem w  przyspieszeniu procesu byłyby dodatkowe rozwiązania prawne, umożliwiające OSD skrócenie formalności związanych z pozyskaniem prawa do posadowienia urządzeń na nieruchomościach. Przy dzisiejszych uregulowaniach prawnych proces ten zajmuje największą część czasu realizacji budowy sieci – mówi.

REKLAMA

Stacje ładowania elektryków budowane przez OSD przyłączane są do sieci elektroenergetycznej na zasadach ogólnych – poprzez złożenie wniosku, uzyskanie od spółki warunków technicznych i zawarcie umowy o przyłączenie na podstawie dokumentacji.

OSD z zakazem posiadania własnych stacji ładowania

Spółka Tauron Dystrybucja zobowiązana była do wybudowania 344 ogólnodostępnych stacji ładowania z 768 punktami ładowania w 12 gminach. Wynikało to z ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która wprowadziła mechanizm interwencyjny, wymuszający stworzenie infrastruktury dla rozwoju elektromobilności.

Na podstawie planów opracowanych przez prezydentów miast i programów przyłączenia przygotowanych przez Tauron Dystrybucję spółka od kwietnia 2020 roku do marca 2021 roku stawiała kolejne punkty ładowania. Jedynie na terenach gmin Kraków, Katowice i Wrocław, obsługiwanych przez Tauron, prezydenci miast zadeklarowali, że w określonym ustawowo czasie powstanie minimalna wymagana liczba stacji zasilania bez udziału Tauronu.

W grudniu 2021 weszła jednak w życie nowelizacja ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych – w związku z potrzebą dostosowania krajowego prawa do dyrektyw unijnych. Wprowadziła ona zakaz posiadania przez OSD ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z przepisami przejściowymi obowiązek budowy takich przez OSD jest wygaszany i operatorzy muszą sprzedać już posiadane punkty ładowania.

Po wprowadzaniu przepisów przejściowych spółce Tauron Dystrybucja pozostało zobowiązanie do postawienia ogólnodostępnych stacji ładowania na terenie 10 gmin: Opola, Częstochowy Bytomia, Gliwic, Zabrza, Rudy Śl., Rybnika, Sosnowca, Bielsko-Białej, Tarnowa. Z 344 wcześniej zaplanowanych obiektów powstanie 273.

Dotychczas Tauron Dystrybucja wybudowała 77 ogólnodostępnych stacji ładowania, z czego 41 przekazała operatorowi ogólnodostępnej stacji ładowania wyznaczonemu przez URE do wykonywania zadań operatorskich.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.