Ruszyły dotacje na stacje ładowania samochodów elektrycznych

Ruszyły dotacje na stacje ładowania samochodów elektrycznych
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Można już składać wnioski o dotację na budowę lub przebudowę stacji ładowania samochodów elektrycznych o większej mocy. Program dotacji, który uruchomił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dotyczy ogólnodostępnej infrastruktury ładowania. W tym roku będzie można jednak pozyskać dotacje także na domowe ładowarki. Pieniądze na ten cel zostaną udostępnione w czwartej edycji programu Mój Prąd.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczął nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „Wsparcie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury do tankowania wodoru”.

Dofinansowanie będzie można pozyskać na budowę ogólnodostępnej stacji ładowania o mocy nie mniejszej niż 50 kW i mniejszej niż 150 kW, w której co najmniej jeden punkt ładowania umożliwia świadczenie usługi ładowania prądem stałym i ma moc nie mniejszą niż 50 kW.

REKLAMA

Druga możliwość to pozyskanie wsparcia na przebudowę ogólnodostępnej stacji ładowania skutkującej przyrostem jej mocy do mocy nie mniejszej niż 50 kW i mniejszej niż 150 kW oraz możliwością świadczenia usługi ładowania prądem stałym z mocą nie mniejszą niż 50 kW w przypadku co najmniej jednego punkt ładowania.

Wnioski o dofinansowanie, które będzie przyznawane w formie dotacji, można składać do końca marca br. – o ile wcześniej nie zostanie wyczerpany budżet programu wynoszący 315 mln zł.

Maksymalna wysokość dotacji może wynieść generalnie do 30 proc. kosztów kwalifikowanych. Dotacja może jednak wzrosnąć do 45 proc., jeśli stacja będzie znajdować się w gminie, w której na dzień 31 grudnia przedostatniego roku kalendarzowego poprzedzającego rok, w którym został złożony wniosek o dofinansowanie:

  • liczba mieszkańców nie przekraczała 100 000,
  • zostało zarejestrowanych mniej niż 60 000 samochodów,
  • lub mniej niż 400 samochodów przypadało na 1000 mieszkańców.

Z wyższego dofinansowania wyłączone są przy tym inwestycje realizowane w pasie drogowym drogi ekspresowej lub autostrady.

REKLAMA

O dotację na budowę lub przebudowę ogólnodostępnej stacji ładowania mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego, przedsiębiorcy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz rolnicy indywidualni.

W ramach naboru 20 proc. budżetu przewidziane jest dla beneficjentów zaliczanych do małych i średnich przedsiębiorstw.

Dotacje na domowe stacje ładowania

W planach NFOŚIGW jest również uruchomienie dotacji na domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych.

Pieniądze na ten cel będzie można pozyskać w czwartej edycji programu Mój Prąd, w której oprócz domowej fotowoltaiki będzie przyznawane dofinansowanie na urządzenia mające zwiększyć poziom autokonsumpcji energii wytwarzanej przez prosumentów – w tym na domowe magazyny energii i stacje ładowania.

Jak wynika z ostatnich informacji z Narodowego Funduszu, nabór wniosków w czwartej edycji programu Mój Prąd ma rozpocząć się na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2022 r. Na razie nie są jednak jeszcze znane warunki dofinansowania domowych ładowarek.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.