Montaż punktu ładowania w budynku wielorodzinnym będzie łatwiejszy

Montaż punktu ładowania w budynku wielorodzinnym będzie łatwiejszy
Fortum

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o elektromobilności, która doprecyzowuje zasady funkcjonowania i obsługi stacji ładowania samochodów elektrycznych czy stacji tankowania wodorem. Nowe prawo ma ułatwić montaż i eksploatację punktów ładowania elektryków w budynkach wielorodzinnych.

Najnowsza nowelizacja ustawy o elektromobilności zmienia podstawowe pojęcia związane z infrastrukturą służącą do zasilania pojazdów zeroemisyjnych.

Zgodnie z podpisaną przez prezydenta nowelizacją ustawy o elektromobilności stacja ładowania ma być definiowana jako: a) urządzenie budowlane obejmujące co najmniej jeden punkt ładowania o normalnej mocy lub punkt ładowania o dużej mocy, związane z obiektem budowlanym, lub b) wolnostojący obiekt budowlany z zainstalowanym co najmniej jednym punktem ładowania o normalnej mocy lub punktem ładowania o dużej mocy – wyposażone w oprogramowanie wykorzystywane do świadczenia usługi ładowania, wraz ze stanowiskami postojowymi, których liczba odpowiada liczbie punktów ładowania umożliwiających jednoczesne świadczenie tej usługi oraz, w przypadku gdy stacja ładowania jest podłączona do sieci dystrybucyjnej w rozumieniu ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne, instalacją prowadzącą od punktu ładowania do przyłącza elektroenergetycznego”.

REKLAMA

Z kolei stacja wodoru ma być rozumiana jako „zespół urządzeń, w tym punkt tankowania wodoru wraz z niezbędną infrastrukturą pomocniczą oraz zbiornikami magazynowymi, służący do tankowania wodoru”.

Podpisana przez prezydenta ustawa ma doprecyzować uprawnienia do kontroli stacji ładowania elektryków czy tankowania pojazdów wodorowych, z których ma korzystać Urząd Dozoru Technicznego. 

Nowe prawo wprowadza ograniczenia, jeśli chodzi o możliwość funkcjonowania operatorów systemu dystrybucyjnego jako operatorów stacji ładowania, co wynika z konieczności wdrożenia przepisów unijnych.

OSD nie będzie mógł zostać operatorem ogólnodostępnej stacji ładowania, właścicielem tej stacji lub dostawcą usługi ładowania.

REKLAMA

Jak tłumaczą autorzy ustawy, ma to na celu uniknięcie sytuacji, kiedy OSD wykorzystałby swoją uprzywilejowaną sytuację i rozwijał sieć dystrybucyjną w ten sposób, aby przyłączane do sieci były tylko stacje należące do niego.

Ustawa przewiduje jednak wyjątek. Operator systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego może pozostać właścicielem ogólnodostępnej stacji ładowania w przypadku spełnienia łącznie następujących warunków: w celu sprzedaży ogólnodostępnej stacji ładowania przeprowadził otwarty, przejrzysty i niedyskryminacyjny przetarg i kiedy realizuje obowiązki wynikające z ustawy o elektromobilności.

Ustawa zakłada ponadto wprowadzenie ułatwień w procedurach planowania i projektowania punktów ładowania w budynkach wielorodzinnych, w tym określenie obowiązku zapewnienia odpowiedniej mocy przyłączeniowej dla budynków i wprowadzenie ułatwień w uzyskiwaniu zgody na instalację punktu ładowania na parkingach wielostanowiskowych we wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych.

W budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, w których liczba samodzielnych lokali mieszkalnych jest większa niż trzy, punkt ładowania mają być instalowane po uzyskaniu zgody zarządu wspólnoty lub spółdzielni lub osoby sprawującej zarząd nad daną nieruchomością, wydawanej na wniosek osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu w tym budynku i stanowisko postojowe do wyłącznego użytku.

W przypadku wspólnoty mieszkaniowej wydanie zgody na instalację i eksploatację punktu ładowania o mocy mniejszej niż 11 kW ma stanowić czynność zwykłego zarządu.

Jeżeli na stanowisku postojowym, do którego prawo do wyłącznego użytku posiada wnioskodawca, został zainstalowany punkt ładowania, operator systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego ma instalować, po zawarciu umowy, układ pomiarowo-rozliczeniowy w celu opomiarowania energii elektrycznej pobieranej przez ten punkt ładowania.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu ty