Ekoen chce zmienić zasady gry na polskim rynku elektromobilności

Ekoen chce zmienić zasady gry na polskim rynku elektromobilności
Bartosz Kubik, Ekoen

Firma Ekoen związana z zielonogórską Ekoenergetykąkrajowym liderem w produkcji stacji ładowaniazapowiada zwiększenie liczby stacji ultraszybkiego ładowania samochodów elektrycznych. Moc wybranych ładowarek ma sięgać nawet 1500 kW. Kierowcom EV, oprócz możliwości naładowania auta, Ekoen zapewni również zaplecze gastronomiczne i strefę odpoczynku.

Sieć stacji pod marką Ekoen rozwija Bartosz Kubik, współtwórca zielonogórskiej Ekoenergetyki-Polska, producenta stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Otwierając na początku 2020 roku pierwszą stację Ekoen w Zielonej Górze, chcieliśmy przede wszystkim pokazać i przetestować rozwiązanie, które zmieni podejście do elektromobilności, w centralnym punkcie umieścić użytkownika samochodu elektrycznego. Zmiana pojazdu na bardziej przyjazny dla środowiska musi się wiązać z komfortem jego użytkowania. Dzisiaj już wiemy, że to był bardzo dobry krok – komentuje Bartosz Kubik.

REKLAMA

Rok temu zielonogórski Ekoen był eksperymentem, pierwszą taką stacją w Europie. Jego użytkownicy utwierdzili nas w przekonaniu, że tego typu stacja to właściwe rozwiązanie, które daje komfort i bezpieczeństwo użytkowania samochodu elektrycznego, dlatego podjąłem decyzję o rozpoczęciu dynamicznego rozwoju naszej sieci. Rynek potwierdza słuszność tego kierunku, podobne stacje otwierają się już w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy we Włoszech – mówi prezes Ekoen.

Jedna stacja Ekoen co do zasady ma obejmować co najmniej 5 punktów ładowania o różnych mocach i z różnymi złączami szybkiego i ultraszybkiego ładowania, pozwalającymi uzupełnić energię w pojeździe w maksymalnym czasie 30 minut.

Odwiedzający stację będzie mógł skorzystać z kawiarni, a także strefy lounge przeznaczonej dla kierowców samochodów elektrycznych i dostępnej 24 godziny na dobę.

Korzystanie z usług ładowania ma być proste i nie wymagać dedykowanych aplikacji, specjalnych kart lub konieczności wcześniejszej rejestracji.

Bartosz Kubik zapowiada, że w ciągu najbliższych pięciu lat w Polsce i za granicą powstanie 100 stacji Ekoen. Już wkrótce pierwsze stacje pojawią się w polskich miastach.

– Od 2009 roku jako współzałożyciel Ekoenergetyki wraz z zespołem budowałem rynek elektromobilności w Polsce i Europie, głównie w segmencie transportu publicznego. Doświadczenia tamtych lat i błyskawicznie rozwijający się rynek pojazdów elektrycznych utwierdzają mnie w przekonaniu, że to właściwy moment, aby jeszcze bardziej wpłynąć na rynek elektromobilności i przyspieszyć wzrost liczby użytkowników samochodów elektrycznych. Wybierając elektryka, chcemy mieć poczucie bezpieczeństwa i pewność, że mamy dostępne i niezawodne stacje, że nie musimy czekać w kolejce – dodaje Bartosz Kubik.

REKLAMA

Ekoen

Nawet 1500 kW

Sto stacji ładowania typu Ekoen może obsłużyć nawet do 9 mln pojazdów rocznie. Tylko w samym 2020 roku zielonogórska firma obsłużyła blisko 10 tys. pojazdów. Jest to istotne szczególnie w miastach, gdzie oprócz prywatnych użytkowników, samochody elektryczne zaczynają pojawiać się także we flotach firmowych, taksówkach, busach kurierskich czy jako pojazdy ostatniej mili. 

Ekoen podkreśla zapowiedzi producentów pojazdów, którzy dążą do masowego upowszechnienia elektryków również przez zrównanie czasu ładowania pojazdu elektrycznego do czasu tankowania obecnych samochodów spalinowych. Dlatego tak ważna jest budowa wielostanowiskowych stacji ultra-szybkiego ładowania.

– Stacje tego typu pomogą w zachowaniu miejsc parkingowych w miastach, które dla użytkowników aut są na wagę złota. Wybudowanie jednej stacji Ekoen na nowej działce uratuje nawet do stu miejsc, ponieważ nie blokujemy miejskich parkingów – szacuje Bartosz Kubik.

Partnerem technologicznym Ekoen jest firma Ekoenergetyka Polska S.A, która będzie dostarczała systemy szybkiego i ultra-szybkiego ładowania.

Na wybranych stacjach mają pojawić się ładowarki o mocach sięgających nawet 750 kW i 1500 kW. Jak zapewnia Ekoen, będą one przeznaczone głównie dla segmentu pojazdów ciężarowych, a w przyszłości również osobowych.

– Jesteśmy przekonani, że dzięki współpracy z Ekoenergetyką Ekoen będzie opierał się zawsze o najnowsze rozwiązania technologiczne. Europa już zrobiła krok w tym kierunku, a podczas marcowego Power Day jeden z koncernów motoryzacyjnych zapowiedział wdrożenie 18 tys. punktów ultra-szybkiego ładowania wraz z partnerami z takich krajów jak Wielka Brytania, Hiszpania, Niemcy, czy Włochy. Czas na Polskę – podsumowuje Bartosz Kubik.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.