Fiat będzie produkować w Polsce auta elektryczne
Grupa Fiat Chrysler Automobiles ogłosiła nowe inwestycje w fabryce w Tychach, które obejmą rozbudowę i modernizację zakładu FCA Poland.Celem jest uruchomienie w drugiej połowie 2022 roku seryjnej produkcji pierwszego z trzech nowych modeli samochodów osobowych z napędami elektrycznymi. FCA zainwestuje w Tychach ponad 755 mln zł.
Zapowiedziane samochody marek Jeep, Fiat oraz Alfa Romeo, które mają powstawać w Tychach, to zaawansowane technologicznie modele oparte na nowej koncepcji mobilności, w których zostaną zastosowane nowe systemy napędowe, w tym napęd w pełni elektryczny.
Jak podkreśla Fiat Chrysler Automobiles, ogłoszona decyzja ma również ważny wymiar symboliczny – pieczętuje przypadający na ten rok 100. jubileusz obecności Grupy i marki FIAT nad Wisłą. To właśnie 100 lat temu w Warszawie powstała spółka akcyjna Polski Fiat, a 11 lat później w Państwowych Zakładach Inżynierii w Warszawie ruszyła produkcja pierwszych Fiatów na włoskiej licencji.
Powojenna historia marki odrodziła się w 1965 roku w warszawskiej FSO wraz z produkcją nowego samochodu na licencji i osiem lat później w FSM w Bielsku-Białej, gdzie z linii montażowej zjechały pierwsze egzemplarze Fiata 126p. W 1975 roku ruszyła produkcja w zakładzie w Tychach. W 1992 roku Fiat Auto nabył FSM, powołując do życia spółkę Fiat Auto Poland, obecnie Fiat Chrysler Automobiles – Poland.
Zakład FCA Poland w Tychach jest jednym z największych zakładów produkcyjnych FCA. Zajmuje powierzchnię 2,4 mln m2, z czego na hale produkcyjne i budynki usługowe przypada 0,5 mln m2. W Zakładzie pracuje obecnie ok. 2,5 tys. osób, a na jego terenie znajdują się 42 firmy świadczące usługi na rzecz fabryki.
Z jego linii montażowych co około minuty zjeżdża nowy samochód. W 2019 roku zakład FCA w Tychach wyprodukował łącznie 263 176 samochodów marek Fiat, Abarth i Lancia, w tym 179 689 sztuk Fiata 500, 21 015 szt. Abartha 595 oraz 62 472 Lancii Ypsilon.
Około 99 proc. wyprodukowanych w 2019 roku samochodów marek Fiat, Abarth i Lancia, w sumie 260 842 aut, wyeksportowano na 58 rynków świata.
– Fiat Chrysler Automobiles to nie tylko jeden z największych producentów samochodów osobowych w Polsce, lecz także jeden z najważniejszych w kraju inwestorów zagranicznych w branży przemysłowej. W skład Grupy wchodzi trzynaście polskich spółek, które zatrudniają 6,4 tys. osób. Chciałabym także podkreślić, że w ubiegłym roku aż 74 proc. produkcji polskich spółek FCA o wartości ponad 12,4 mld złotych znalazło swoich odbiorców poza granicami kraju – komentuje dr Henryka Bochniarz, członek rady nadzorczej FCA Poland.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.