Xcion. Twórcy Nowej Warszawy projektują samochód elektryczny
{więcej}Twórcy Nowej Warszawy pracują obecnie nad projektem samochodu elektrycznego o nazwie Xcion. Elektryczny Xcion ma posiadać dwa silniki o mocy 100 KM i rozpędzać się do „setki” w 4 sekundy. Auto ma być też wyposażone w drona, który będzie szukał miejsc parkingowych.
We wrocławskiej pracowni KoziołekDesing powstaje prototyp elektrycznego samochodu o nazawie Xcion. Dwuosobowe, sportowe auto będzie napędzane przez dwa silniki elektryczne o mocy 100 KM, z przełożeniem na tylną oś. Maksymalna prędkość wyniesie 200 km/h, a do „setki” będzie się mógł rozpędzić w 4 sekundy.
– Chcemy odpowiedzieć na potrzeby ludzi. Nasz samochód ma być sportowy i dobrze się prezentować. Ale jednocześnie będzie stosunkowo tani, w granicach 40-50 tysięcy złotych – mówi Michał Koziołek odpowiedzialny za projekt Xcion (za „Gazeta Wrocławska”).
Jak mówią projektanci, wnętrze pojazdu będzie bardzo oszczędne pod względem gadżetów. Auto zamiast komputera wyposażone będzie w smartphone’a, którego będzie można wyjąć i używać jak normalnego telefonu. Siedząc w domu będzie można sprawdzić np. poziom naładowania baterii i zasięg kilometrów, jaki nam pozostał.
Auto ma być ładowane przez zwykłe gniazdko elektryczne, a koszty jednego ładowania mają nie przekroczyć 10 zł. Elektryczny Xcion wyposażony będzie także w mały agregat prądotwórczy, który w sytuacji awaryjnej pomoże przejechać do najbliższego punktu ładowania.
Jak informuje „GW”, twórcy pojazdu prowadzą aktualnie rozmowy z potencjalnymi firmami, które mogłyby im dostarczać podzespoły, a także z inwestorami. W planach jest bowiem produkcja od 300 do 1000 sztuk rocznie.
– Mamy już klientów na Nową Warszawę. Ze sprzedaży tych pojazdów chcemy zbudować kapitał, który zainwestujemy w nowe przedsięwzięcie. Ale bardzo potrzebujemy inwestorów. Sama homologacja to ogromne koszty – opowiada Michał Koziołek (za „GW”).
Zaletą samochodu elektrycznego Xcion ma być także prostota obsługi. Zgodnie z założeniami projektantów, aby rozłożyć auto na części pierwsze wystarczą dosłownie dwie osoby, a drobne naprawy będą mogli wykonywać sami właściciele bez potrzeby jeżdżenia do mechanika.
– Konstrukcja pozwala na błyskawiczną modyfikację pojazdu, dzięki temu każdy kierowca, bez specjalistycznego sprzętu będzie mógł dostosować pojazd do swoich potrzeb – dodaje Michał Koziołek (za „GW”).
Obudowa elektryczne Xcion wykonana zostanie z włókna szklanego, nadwozie z karbonu, a rama z aluminium. Auto będzie bardzo lekkie – jego waga wyniesie mniej niż 700 kg.
Autorzy projektu pokazali też samochód Xcion w barwach policji i straży pożarnej.
– Nasz samochód będzie pojazdem typowo miejskim, ale mającym duże przyspieszenie. Będzie on przeznaczony dla osób, które bardzo dużo podróżują po mieście. Dlatego uważamy, że mógłby być wykorzystywany przez służby np. policję czy straż pożarną. Jego największą zaletą będzie przecież ekonomiczność. Koszt przejazdu 100 kilometrów wyniesie według naszych szacunków ok. 5-10 zł – wyjaśnia koncepcję jej autor (za „GW”).
Ciekawostką jest, że auto zostanie wyposażone w drona, którego można by wysłać np. na parkingu. Dzięki zainstalowanej kamerce będzie można rozejrzeć się z góry za miejscem parkingowym. Nie wiadomo na razie, czy to rozwiązanie pojawi się na etapie produkcji.
Ideą, jaka przyświecała autorom projektu samochodu elektrycznego Xcion było nawiązanie do początków motoryzacji, kiedy samochody były proste w obsłudze, a kierowcom chodziło głównie o czerpanie przyjemności z samej jazdy.
Prototyp ma być gotowy mniej więcej za pół roku i prezentowany wraz z gotowym modelem Nowej Warszawy.
gramwzielone.pl