Nowe stawki opłat za ładowanie w sieci GreenWay

Nowe stawki opłat za ładowanie w sieci GreenWay
Fot. Gramwzielone.pl (C)

GreenWay Polska dostosowuje politykę cenową do zmieniającego się rynku ładowania samochodów elektrycznych. Taryfa za korzystanie z najszybszych stacji zostanie dostosowana do mocy ładowania. Jednocześnie obniżone zostaną ceny na usługi na ładowarkach AC. W regulaminie pojawiły się też nowe zasady korzystania z usług ładowania u partnerów roamingowych.

W sieci GreenWay Polska pojawiło się już kilka ładowarek o mocy 100 kW i więcej. Obecnie trwają prace nad budową stacji o mocy do 350 kW. Takie urządzenia ładują auta elektryczne – te, które taką moc mogą przyjąć – znacznie szybciej.

Dostosowujemy naszą politykę cenową do coraz wyższych standardów infrastruktury ładowania.  Z mocniejszymi ładowarkami jesteśmy w stanie dostarczyć znacznie wyższą jakoś usług klientom, którym zależy na czasie i którzy dysponują samochodami zdolnymi przyjąć tak duże moce – komentuje Rafał Czyżewski, prezes GreenWay Polska.

REKLAMA

Jak podkreśla GreenWay, na polskim rynku pojawiają się także nowi operatorzy sieci ładowania elektryków. Własne ładowarki posiadają m.in. Lotos, PKN Orlen czy należąca do Taurona Magenta.

Każdy z tych operatorów zapowiada w niedługim czasie uruchomienie usług płatnych, co wymagać będzie wypracowania rozwiązań pozwalających na łatwy dostęp do infrastruktury ładowania u różnych operatorów.

– Tak, jak dzieje się to na rynkach bardziej rozwiniętych, także w Polsce e-kierowcy chcą korzystać z usług wielu sieci ładowania bez konieczności rejestrowania się jednocześnie w każdej z nich. Dzięki temu zwiększa się komfort i bezpieczeństwo użytkowania samochodu elektrycznego. Polityka cenowa operatorów powinna odpowiadać potrzebom klientów, stąd też aktualizacja naszej polityki o zasadę „roam like at home” – mówi Rafał Czyżewski.

Zasada „roam like at home” polega na tym, że klient GreenWay ładujący samochód na stacji partnera roamingowego w kraju i za granicą ponosić będzie takie same opłaty jak w przypadku korzystania
z sieci GreenWay.

Oferta ma być dostępna bez dodatkowych opłat dla klientów zarejestrowanych w planie cenowym Energia Plus i Energia Max. Klienci GreenWay zarejestrowani w planie Energia Standard za usługę ładowania w roamingu zapłacą zgodnie z ceną partnera roamingowego.

Nową polityką cenową w roamingu objęte są wszystkie stacje partnerów roamingowych GreenWay
w Europie – w tym sieci New Motion i Smatrix. Lista będzie stopniowo rozszerzana.

REKLAMA

GreenWay Polska deklaruje chęć objęcia nią kolejnych operatorów – w tym krajowych dostawców usług ładowania. Lista partnerów roamingowych GreenWay jest dostępna na stronie operatora.

AC taniej, taryfa DC dostosowana do mocy ładowania

W zaktualizowanym cenniku GreenWay Polska obniżona zostanie opłata za korzystanie z ładowarek prądu przemiennego (konektory AC na stacjach szybkich lub ładowarki AC znajdujące się w sieci). We wszystkich planach taryfowych klienci będą płacić 1,14 zł za kWh.

Usługa świadczona na punktach AC nie będzie obciążana dodatkowymi kosztami za czas, po przekroczeniu 180 minut ładowania w nocy, między godziną 22 a 8.

Wprowadzono także nową stawkę dla stacji ładowania o mocy wyższej niż 150 kW. Koszt korzystania z mocniejszych i szybszych stacji ładowania będzie wyższy we wszystkich planach cenowych o kilkanaście procent.

Z kolei ceny usług ładowania na wszystkich ładowarkach GreenWay w przedziale 40 kW do 150 kW pozostają na obecnym poziomie. Również bez zmian pozostaje niższa cena na ładowarkach z mocą obniżoną do 40 kW – ich funkcjonowanie w sieci GreenWay ma wynikać z wysokich opłat za moc umowną płaconych na rzecz operatorów energetycznych, co powoduje konieczność wprowadzania ograniczeń mocy.

Z początkiem grudnia ma ruszyć aplikacja mobilna GreenWay. Będzie dostępna w obu systemach operacyjnych IOS i Android. Aplikacja będzie oferować wszystkie funkcjonalności obecnej aplikacji webowej – takie jak lokalizacja stacji, wskazówki dojazdu, autoryzacja czy uruchamianie i zatrzymywanie procesu ładowania. Nowością ma być możliwość uruchamiania usługi za pomocą kodu QR, co znacznie uprości proces ładowania.

GreenWay to najintensywniej rozwijająca się sieć ładowania samochodów elektrycznych w środkowej Europie. Obecnie w sieci GreenWay znajduje się ponad 200 stacji ładowania, z czego w Polsce prawie 170. Są to w znacznej części stacje szybkiego ładowania o dużej mocy.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.