Chiny wniosły skargę przeciwko UE. Bronią swoich elektryków
Do Światowej Organizacji Handlu (WTO) trafiła skarga przeciwko Unii Europejskiej. Złożyły ją Chiny, które nie zgadzają się na nałożone przez UE cła antysubsydyjne.
Do Światowej Organizacji Handlu (WTO) trafiła skarga przeciwko Unii Europejskiej. Złożyły ją Chiny, które nie zgadzają się na nałożone przez UE cła antysubsydyjne.
Amerykańska firma SunPower Corp. oferująca produkty i usługi z zakresu fotowoltaiki i magazynowania energii złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości (bankruptcy filing).
Na początku przyszłego tygodnia mija termin konsultacji społecznych ogłoszonych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) dotyczących planu rozbudowy sieci na potrzeby stacji ładowania...
Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) podały miesięczną rynkową cenę energii za lipiec br. Choć obecnie nie ma ona już znaczenia dla prosumentów objętych net-billingiem, to resort klimatu może wprowadzić opcję powrotu do tego systemu rozliczeń.
W ubiegłym roku na globalnym rynku fotowoltaicznym powstała duża nadpodaż paneli, które w zdecydowanej większości dostarczają Chińczycy. Nadmiar paneli w połączeniu ze spadkiem ich cen okazał się dotkliwy dla wielu dystrybutorów sprzętu PV, zwłaszcza w Europie. W tym roku eksport chińskich paneli PV nadal rośnie.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) pracuje nad zmianami w programie Stop Smog. Planowane jest zwiększenie dofinansowania przedsięwzięć niskoemisyjnych z Funduszu Termomodernizacji i Remontów oraz zmniejszenie wkładu własnego gminy.
Chiński producent potężnych turbin wiatrowych podpisał porozumienie z włoskim rządem i firmą Renexia. Celem jest uruchomienie zakładu produkcyjnego na terenie Włoch i wykorzystanie chińskich turbin na ogromnej pływającej morskiej farmie wiatrowej.
Powstające polskie konsorcjum zamierza oferować m.in. nowoczesne, w pełni wyposażone stacje transformatorowe dla morskiej energetyki wiatrowej. Współpraca firm ma umożliwić stworzenie efektywnego łańcuch dostaw dla sektora offshore i zwiększenie udziału w nim polskich przedsiębiorstw.
Spółka Tauron Dystrybucja uruchomiła nowy główny punkt zasilania (GPZ) w województwie opolskim. Inwestycja ma zwiększyć niezawodność sieci i umożliwić zasilanie nowych obiektów w regionie.
Do niemieckiego sądu trafił kolejny pozew związany z domniemanym naruszeniem ochrony patentowej w obszarze ogniw fotowoltaicznych. Poprzednie wnioski były składane przez firmy, które oskarżały o taką praktykę swoich konkurentów z Chin. Tym razem jednak pozew złożyła firma chińska.
Prywatny czeski przewoźnik zamówił autobusy wodorowe marki Solaris. Dostawy Urbino 12 hydrogen zaplanowano na koniec 2025 r.
Grupa Polsat Plus otrzymała dofinansowanie na budowę ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru oraz instalacji do produkcji zielonego wodoru.
Przy fabryce firmy Promet-Plast już teraz działa farma wiatrowa, magazyny energii, pierwszy w kraju elektrolizer PEM do produkcji zielonego wodoru i jedna z największych elektrowni agrofotowoltaicznych w Europie. Plany inwestora idą jednak dużo dalej. Już w tym miesiącu rusza budowa grawitacyjnego magazynu energii.
Ministerstwo klimatu przedstawiło stawki opłat, które będą musieli ponieść w przyszłym roku operatorzy stacji ładowania samochodów elektrycznych oraz punktów tankowania gazu ziemnego lub wodoru. Dotyczyć one będą także dostawców usług ładowania.
Urząd Regulacji Energetyki (URE) informuje, że w związku z wprowadzeniem internetowej porównywarki ofert sprzedawców energii elektrycznej mają oni czas na przekazanie Prezesowi URE informacji o szczegółach swoich ofert do 16 sierpnia br.