Finansowanie morskich farm wiatrowych na Bałtyku zatwierdzone przez EBI
Europejski Bank Inwestycyjny zatwierdził finansowanie szeregu projektów OZE, w tym dwóch morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.
Europejski Bank Inwestycyjny zatwierdził finansowanie szeregu projektów OZE, w tym dwóch morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.
Ponad 142 mld zł na projekty proekologiczne przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ciągu 35 lat swojej działalności. W nowej strategii na lata 2025-2028 przyjął dziewięć priorytetów środowiskowych.
Ta elektrownia PV wykorzystuje panele fotowoltaiczne w pełni nadające się do recyklingu. Zastosowano w nich m.in. innowacyjne polimery produkowane przez Sabic.
Tauron poinformował o uruchomieniu swojej kolejnej farmy wiatrowej. Zwiększa ona do ponad 0,5 GW moc zainstalowaną przez koncern w lądowych instalacjach wiatrowych.
Norweski start-up produkujący baterie przejmie dużą fabrykę modułów fotowoltaicznych w USA. Zamierza także zbudować kolejny zakład produkcji modułów obok swojej nowej fabryki.
Solis prezentuje nowy 3-fazowy hybrydowy falownik niskiego napięcia dostosowany do potrzeb mieszkaniowych i małych obiektów komercyjnych w zakresie magazynowania energii.
Średnia miesięczna cena energii RCEm w net-billingu w październiku wzrosła w stosunku do wcześniejszego miesiąca. Nadal pozostaje jednak na niskim poziomie. Rozliczanie prosumentów w tym systemie niedługo będzie korzystniejsze dzięki zmianom w prawie, które przed kilkoma dniami uchwalił Sejm.
Projekt aktualizacji Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) to pierwszy rządowy dokument przedstawiający scenariusz zmian w elektroenergetyce zasadniczo zbieżny z celami unijnej polityki klimatycznej...
Brak magazynów energii to jedna z największych barier w rozwoju energetyki odnawialnej. Stopniowo zyskują one jednak zainteresowanie zarówno spółek energetycznych, jak i inwestorów indywidualnych...
Tajwańska firma poinformowała o uruchomieniu największej na świecie pływającej elektrowni fotowoltaicznej na morzu. Instalacja zajmuje prawie 350 hektarów.
Ta technologia ma wykorzystywać potencjał mórz i oceanów do przechowywania energii odnawialnej. Rozwój podwodnych elektrowni szczytowych pełniących funkcję ogromnych magazynów energii wesprą rządy USA i Niemiec.
Grupa Orlen wdroży strategiczny program inwestycyjny w zakresie sieci dystrybucji energii. Ma on pozwolić na poprawę bezpieczeństwa i zwiększenie efektywności dostaw energii elektrycznej na obszarze północnej i środkowej Polski. Finansowanie programu zapewni Europejski Bank Inwestycyjny.
Niebawem rozpocznie się nabór wniosków w konkursie Ścieżka SMART realizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ze środków programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Przedsiębiorstwa będą miały czas na zgłoszenie swoich innowacyjnych propozycji do 25 marca.
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Skupia się ona na zmianach w rozliczeniach prosumentów objętych net-billingiem. Przeciwko nowym przepisom głosowali posłowie tylko jednej partii.
Nowy premier australijskiego stanu Queensland wycofał się z projektu potężnej elektrowni szczytowo-pompowej (ESP). Zamierza jednak szukać miejsc odpowiednich do budowy mniejszych tego rodzaju obiektów. Także w Polsce rozwijane są kolejne projekty ESP.