
Bruksela ma nowy scenariusz na energetykę
Do 2030 r. czeka nas wzrost cen energii i większa zależność od dostaw z zagranicy. Sytuacja się poprawi dopiero ok. 2050 r. Nie mamy wyjścia, musimy dożyć, żeby to sprawdzić.
Do 2030 r. czeka nas wzrost cen energii i większa zależność od dostaw z zagranicy. Sytuacja się poprawi dopiero ok. 2050 r. Nie mamy wyjścia, musimy dożyć, żeby to sprawdzić.
WJak wynika z badania przeprowadzonego przez PricewaterhouseCoopers i brytyjskie Solar Trade Association, w ciągu roku z brytyjskiego rynku fotowoltaicznego zniknęło 12,5 tys. miejsc pracy. To efekt cięć w systemie wsparcia dla inwestorów budujących elektrownie fotowoltaiczne.
Jednym z wcielonych w życie postulatów brytyjskich konserwatystów, którzy pozostają przy władzy w Wielkiej Brytanii, są regulacje blokujące rozwój lądowej energetyki wiatrowej. Przeciwko takiemu podejściu zaprotestowali reprezentanci Szkocji w brytyjskim parlamencie.
Dofinansowanie na termomodernizację m.in. szpitali i muzeów. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabory wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego pt. Poprawa jakości powietrza, część 2) Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie...
Amerykańska administracja ogłosiła program mający na celu rozwój infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych (electric vehicles – EV). Zakłada się m.in. udostępnienie gwarancji dla kredytów wartych do 4,5 mld dolarów.
Chińska agencja informacyjna Xinhua podała, że w pierwszej połowie tego roku Chińczycy zamontowali niewiarygodny potencjał nowych elektrowni fotowoltaicznych na poziomie 20 GW.
Morskie farmy wiatrowe. Hiszpański koncern Iberdrola podjął decyzję o realizacji ogromnej farmy wiatrowej na Bałtyku jeszcze w 2012 roku. Teraz w końcu rozpoczyna się jej budowa, a na miejscu pojawiły się pierwsze fundamenty.
Internetowy potentat dwa lata temu przejął londyński start-up DeepMind zajmujący się pracami nad sztuczną inteligencją. Dzisiaj owocuje to znaczącym ograniczeniem zużycia energii w ogromnych centrach serwerowych.
Klastry energii. Ostatnia nowelizacja ustawy o OZE wprowadza nowy rodzaj podmiotów, które mają zająć się produkcją energii odnawialnej i przewiduje dla nich nawet osobne miejsce w znowelizowanym systemie aukcyjnym. Tworzenie klastrów energii ma się odbywać w ścisłej współpracy z Ministerstwem Energii.
Startując z Kairu samolot Solar Impulse, napędzany wyłącznie energią słoneczną, rozpoczął ostatni etap podróży dookoła świata. Cel to Abu Dhabi, skąd ponad rok temu rozpoczął swoją misję, aby zrealizować – jak to ujął jeden z dwóch pilotów Bertrand Piccard – projekt dla lepszego świata.
Hiszpański koncern Iberdrola podjął decyzję o budowie ogromnej farmy wiatrowej na Bałtyku jeszcze w 2012 roku. Teraz w końcu rozpoczyna się jej budowa.
Burmistrz Barcelony Ada Colau (na zdjęciu) chce, aby obywatele jej miasta produkowali energię i zarabiali na jej sprzedaży. W tym celu utworzy miejską spółkę, która będzie kupować i sprzedawać energię elektryczną.
Celem targów POL-ECO-SYSTEM 2016 jest kompleksowe przedstawienie zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem, wymiana międzynarodowych doświadczeń, inspirowanie krajowego sektora do rozwoju oraz wspieranie wystawców w znalezieniu partnerów biznesowych – mówi Paulina Pietrzak, nowa dyrektor targów POL-ECO-SYSTEM i...
1 lipca br. weszła w życie nowelizacja ustawy o OZE, która zmienia stosowane wcześniej zasady rozliczeń prosumentów w zakresie niewykorzystanych nadwyżek energii, którą oddają do sieci.
Czołowe niemieckie stowarzyszenie branży energetyki odnawialnej BEE (Bundesverband Erneuerbare Energie) zwraca uwagę, że po przyjęciu ostatniej nowelizacji niemieckiej ustawy o OZE w niemieckiej prasie pojawiły się komentarze mówiące o rezygnacji z systemu taryf gwarantowanych czy końcu energetyki obywatelskiej...