Amerykańsko-chińska wojna o panele PV

Amerykańsko-chińska wojna o panele PV
OregonDOT, flickr cc-by-2.0

7 czołowych producentów paneli słonecznych z USA oskarżyło swoich konkurentów z Chin o nielegalne praktyki handlowe i korzystanie z miliardowych subsydiów chińskiego rządu. {więcej}

Amerykanie oskarżają Chińczyków o dumping cenowy, który niszczy wolną konkurencję na rynku fotowoltaicznym. Zdaniem producentów z USA, wśród których znalazła się m.in. amerykańska spółka niemieckiego SolarWorld, Chińczycy sprzedają swoje panele na wartym 6 mld dol./rok amerykańskim ryku po cenach niższych niż koszt ich wyprodukowania i transportu.

Tylko w pierwszych 8 miesiącach tego roku Chińczycy sprzedali w Stanach Zjednoczonych panele PV o łącznej wartości 1,6 mld dolarów. W tym samym czasie, na skutek chińskiej konkurencji, zbankrutowało kilku czołowych producentów w USA, m.in. Solyndra, która korzystała z liczonych w setkach milionów dolarów subsydiów od rządu Obamy.

REKLAMA

Chińscy producenci paneli zaprzeczają zarzucanym im praktykom i twierdzą, że są przygotowani na oskarżenia Amerykanów, a także do batalii na forum Światowej Organizacji Handlu.

Skargę skierowano do federalnego Departamentu Handlu USA, a sprawą zainteresował się amerykański Kongres.

REKLAMA

Ron Wyden, senator ze stanu Oregon, w którym mieści się siedziba SolarWorld USA, powiedział The New York Times – Amerykańscy producenci muszą rozwijać się w szybkim tempie, aby dotrzymać kroku rosnącemu błyskawicznie zapotrzebowaniu na panele słoneczne. Ale to się nie dzieje. Wydaje się, że jest na to jedno wytłumaczenie; Chińczycy oszukują.

W podobnym tonie wypowiedział się prezydent Obama, który czynnie wspierał rozwój rodzimych producentów paneli słonecznych – Nawet jeśli technologia powstanie w Stanach, skończy się na tym, że trafi do Chin, ponieważ chiński rząd pomaga w ulokowaniu i rozwinięciu biznesu, oferując niskooprocentowane pożyczki i robi wszystko, aby to właśnie w Chinach rozwijać produkcję paneli.

Chińczycy eksportują 95% produkowanych przez siebie paneli – głównie do USA. Dzięki Chińczykom cena paneli PV spadła w USA z 3,3 dolara/W w 2008 roku do 1,2 dol./W w styczniu tego roku.

Zdaniem amerykańskich producentów, nielegalne praktyki rządu Chin polegają m.in. na subsydiowaniu swoich producentów poprzez ulgi podatkowe, preferencyjne pożyczki, niskie opłaty za ziemię, nieruchomości czy prąd, a także udostępnianie surowców w cenach niższych od rynkowych.

Jednak z rządowych subsydiów korzystają także producenci amerykańscy. Wspomniana Solyndra otrzymała od rządu USA subsydia wynoszące w sumie 528 mln dol., a całkowitą pomoc administracji Obamy dla rodzimego rynku PV tylko w 2010 roku wyniosła 1,13 mld dolarów.

Czytaj więcej o sprawie Solyndry na Gramwzielone.pl w artykule: Upadł kolejny z czołowych producentów paneli PV w USA.