Ministrowie 13 krajów UE za przyjęciem celów klimatycznych na 2030 r.
{więcej}Grupa ministrów z kilkunastu państw Unii Europejskiej wezwała do przyjęcia nowej strategii UE w zakresie polityki klimatyczno-energetycznej do roku 2030.
Ministrowie zrzeszeni w grupie „Green Growth Group” wezwali Radę Europejską do przyjęcia nowych celów unijnej polityki klimatycznej na 2030 r. W skład tak zwanej grupy „Green Growth Group” wchodzą m.in. ministrowie Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Danii i Francji.
Grupa ministrów we wspólnym oświadczeniu przyznaje, że obecnie energochłonny przemysł w Unii Europejskiej zaczyna tracić swoją konkurencyjność, co wynika z rosnących różnic cen energii w UE i w Stanach Zjednoczonych, jednak ministrowie z grupy „Green Growth Group” podkreślają, że powodem tego stanu rzeczy nie jest unijna polityka klimatyczna.
Aktualna propozycja Brukseli zakłada cel 40-procentowej redukcji emisji CO2 w UE do 2030 r. i cel udziału energii ze źródeł odnawialnych na poziomie 27% – obligatoryjny na poziomie Wspólnoty, ale już nie dla poszczególnych państw. Propozycja ta będzie przedmiotem dyskusji podczas szczytu Unii Europejskiej, który odbędzie się w dniach 20-21 marca.
Przeciwko propozycjom wyznaczenia nowych celów unijnej polityki klimatycznej na rok 2030 opowiada się Polska. W tym tygodniu wiceminister środowiska Marcin Korolec informował, że jego zdaniem przyjęcie propozycji forsowanych przez Brukselę podczas najbliższego szczytu UE wydaje się mało prawdopodobne i że z ich akceptacją Unia powinna poczekać na przyjęcie podobnych zobowiązań na forum ONZ także przez inne czołowe gospodarki.
Zaproponowane przez Komisję Europejską cele są też krytykowane przez europejską branżę OZE jako mało ambitne – zwłaszcza propozycja niewiążącego dla krajów UE celu w zakresie produkcji zielonej energii. Frauke Thies z Europejskiego Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej (EPIA) określił ostatnio propozycje KE jako „business as usual”.
„Green Growth Group” w wydanym wczoraj oświadczeniu poparła tymczasem niewiążący dla krajów UE cel produkcji energii z OZE na poziomie 27%. Jej zdaniem, krajom UE powinno pozostawić się swobodę w kształtowaniu ich miksów energetycznych.
Grupa ocenia ponadto, że cel w zakresie redukcji emisji CO2 na 2030 r. powinien oscylować wokół aktualnej propozycji KE. W oświadczeniu czytamy, że opóźnienia w przyjęciu tego celu będą skutkowały niepewnością wśród inwestorów, co przełoży się na brak inwestycji.
Ministrowie z 13 państw UE wyrazili też poparcie dla europejskiego systemu handlu emisjami CO2, podkreślając potrzebę jego wzmocnienia i określając go jako „kamień milowy efektywnej kosztowo strategii dekarbonizacji i inwestycji niskoemisyjnych”.
gramwzielone.pl