UE bada pomoc publiczną dla polskiej energetyki

UE bada pomoc publiczną dla polskiej energetyki
Elektrownia Ostrołęka Energa

{więcej}Komisja Europejska sprawdza, czy polskie koncerny energetyczne, w tym giełdowe PGE, Tauron, Enea, Energa i PAK, nie otrzymują niedozwolonej pomocy publicznej. Jak wylicza portal WysokieNapiecie.pl, chodzi o kilkanaście miliardów złotych.
 
Bruksela chce wiedzieć, czy Polska nie łamie rygorystycznych unijnych przepisów o pomocy publicznej udzielając zbyt wysokiego wsparcia energetyce odnawialnej. Chodzi dokładniej o dwa rodzaje technologii, które do tej pory dostarczały większość „zielonej” energii – współspalanie biomasy z węglem oraz stare elektrownie wodne. 
 
Od 2005 roku, podobnie jak inne technologie energetyki odnawialnej (OZE), za wyprodukowaną energię otrzymują one zielone certyfikaty. Następnie po rynkowych cenach sprzedają certyfikaty firmom handlującym prądem (bo te muszą wykazać się odpowiednim udziałem energii z OZE – obecnie w wysokości 13 proc.). W efekcie każda technologia otrzymuje podobne wsparcie, a im jest tańsza, tym wyższą marżę wypracowuje. I to właśnie nie podoba się, z założenia wolnorynkowej, Komisji Europejskiej. Jej zdaniem każda technologia powinna otrzymywać tylko tyle, ile rzeczywiście potrzebuje aby działać.
 
Czego szuka Komisja Europejska?
 
Z dokumentów unijnej Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji, do których dotarło WysokieNapiecie.pl, wynika, że Brukselę najbardziej interesują cztery wątki: czy wsparcie jest niezbędne, aby dany typ elektrowni OZE mógł funkcjonować, czy wsparcie nie jest nadmiarowe, czy pomoc nie odwodzi OZE od konkurowania na normalnym rynku oraz czy wsparcie nie jest przyznawane na dłużej niż 10 lat.
 
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Ministerstwo Gospodarki, które będą musiały tłumaczyć się w Brukseli nie mają łatwego zadania. Polski system zielonych certyfikatów nie był notyfikowany Komisji Europejskiej, przyznaje pomoc na 15 lat (bo tak łatwiej rozłożyć jego koszty) i w niektórych przypadkach jest wyższy, niż jest to konieczne. Do tego łączył się z innymi systemami pomocy, takimi jak certyfikaty wspierające produkcję prądu razem z ciepłem, czy dofinansowanie do budowy.
 
– Gdy w 2005 roku decydowano się na objęcie pomocą współspalania chodziło o rozruszanie rynku producentów biomasy. Po kilku latach wsparcie powinno było zacząć spadać – przyznaje menadżer jednego z koncernów, który korzysta ze wsparcia dla współspalania. – A ponieważ tego nie zrobiliśmy, to teraz grozi nam wylanie dziecka z kąpielą – dodaje.
 
Co nam grozi?
 
Problem współspalania dotyczy dosłownie wszystkich największych producentów energii w Polsce – PGE, Taurona, EDF, Energi, Enei, PAK, CEZ, GDF, PGNiG Termika i Fortum. Z kolei kwestionowane w Brukseli wsparcie dla zamortyzowanych już hydroelektrowni otrzymywały głównie cztery największe państwowe firmy – Energa, Tauron, PGE i Enea.

REKLAMA

Jaka wysokość wsparcia może zostać zakwestionowana przez Komisję Europejską i jakie mogą być tego konsekwencje? – Przeczytasz o tym w drugiej połowie artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Bartłomiej Derski

REKLAMA