Komitet Stały RM przyjął projekt ustawy o OZE
{więcej}Jak informuje PAP, Komitet Stały Rady Ministrów przyjął, przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki, projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii. KS pozytywnie rekomendował przyjęcie go przez rząd.
Przyjęty projekt ustawy OZE zakłada m.in. przejście z obecnego systemu dotowania bieżącej produkcji energii ze źródeł odnawialnych na system aukcyjny. Zgodnie z nim ten kto zaoferuje najniższą cenę takiej energii otrzyma gwarancję jej zakupu przez 15 lat.
Resort gospodarki zakłada, że aukcje będą ogłaszane co najmniej raz do roku. Wcześniej minister gospodarki będzie ogłaszał tzw. cenę referencyjną, czyli maksymalną, jaką można zaoferować na aukcji, jak również i pulę energii, którą w danym roku państwo wesprze.
Aukcje mają być przeprowadzane oddzielnie dla instalacji o mocy powyżej i poniżej 1 MW. Projekt ustawy zakłada, że co najmniej 25% puli energii objętej wsparciem ma pochodzić z tych drugich, czyli poniżej 1 MW. To według resortu gospodarki ma zapewnić wsparcie również dla małych producentów.
Jak donosi PAP, w myśl projektu ustawy koszty te zostaną przerzucone na odbiorców energii, którzy będą płacić tzw. opłatę OZE, której wysokość na 2015 r. przewidziana została na poziomie 2,27 zł/MWh bez VAT. Do rozliczenia tej ustawy zostanie powołana specjalna spółka OREO – Operator Rozliczeń Energii Odnawialnej. W uzasadnieniu projektu czytamy, że w 2015 r. prognozowane średnia kwartalna cena energii będzie wynosić 220 zł/MWH, a średnia cena energii z OZE – 362 zł/MWh.
W projekcie ustawy została również wprowadzona definicja mikroinstalacji, czyli instalacji OZE o niewielkiej mocy. Właściciel takiej instalacji, produkujący energię głównie na własne potrzeby, jej nadwyżkę będzie mógł sprzedawać jej nadwyżkę za 80% ceny rynkowej. Użytkownik takiej instalacji nie będzie musiał posiadać koncesji ani prowadzić działalności gospodarczej.
Z informacji uzyskanych przez PAP, resort gospodarki zapewnia, że projekt odchodzi od wspierania współspalania biomasy z węglem w dużych blokach energetycznych, z której to technologii pochodzi dziś ok. połowy polskiej „zielonej” energii. Na wsparcie będą mogły za to liczyć tzw. dedykowane instalacje spalania wielopaliwowego, czyli takie w których poszczególne paliwa podawane są osobnymi liniami.
O nowym projekcie ustawy o OZE czytaj również: Kolejny projekt ustawy o OZE w wersji 6.2
gramwzielone.pl