PE: backloading jeszcze w pierwszym kwartale 2014 roku
{więcej}Parlament Europejski na wczorajszym posiedzeniu opowiedział się za szybka ścieżką wdrożenia backloadingu. Oznacza to, że jego wprowadzenie będzie możliwe jeszcze w pierwszym kwartale 2014 roku.
Ostateczną zgodę na wprowadzenie backloadingu musi wyrazić Rada Europy, czyli przedstawiciele rządów państw członkowskich UE. Jeśli tak się stanie, Komisja Europejska będzie mogła w 2014 r. wycofać 400 mln pozwoleń na emisję CO2.
Jeszcze przed końcem zeszłego roku Parlament Europejski i Rada UE przyjęły odpowiednią poprawkę do dyrektywy unijnej dotyczącej handlu emisjami (ETS), która umożliwia tzw. backloading, czyli zawieszenie części aukcji uprawnień do emisji CO2. Dokładnie chodzi tu o przesunięcie aukcji 900 mln pozwoleń na emisję CO2 z lat 2014-2016 na lata 2019-2020.
Jak podaj portal wnp.pl, prace nad szybkim wdrożeniem backloadingu prawdopodobnie znacząco wpływają na rynek CO2, ponieważ średnie ceny uprawnień do emisji (EUA) w styczniu 2014 r. wzrosły o 13,3 proc. (porównanie średniej ceny zamknięcia ostatniej sesji w grudniu i w styczniu). Na rynku kasowym średnie jednostkowe ceny transakcyjne uprawnień zawierały się w przedziale 4,50-5,70 euro, osiągając miesięczne minimum 9 stycznia, a miesięczne maksimum 30 stycznia.
Celem backloadingu jest zwiększenie ceny uprawnień do emisji CO2, co dla krajów takich jak Polska, których przemysł i energetyka wytwarzają najwięcej dwutlenku węgla, może okazać się bardzo niekorzystne.
gramwzielone.pl