Duży spadek zatrudnienia w niemieckim sektorze producentów paneli fotowoltaicznych
{więcej}Liczba nowych instalacji fotowoltaicznych oddawanych do użytku w Niemczech w ubiegłym roku spadła w porównaniu do danych z lat 2009-2012 prawie o połowę. O połowę zmniejszyło się też zatrudnienie w niemieckich firmach produkujących panele fotowoltaiczne.
Jak podała niemiecka gazeta Frankfurter Allgemeine Zeitung, w ciągu niecałych dwóch ostatnich lat zatrudnienie w sektorze producentów paneli fotowoltaicznych w Niemczech zmalało z 10,2 tys. na początku 2012 r. do 4,8 tys. w listopadzie 2013 r. To efekt serii upadłości obserwowanych wśród niemieckich producentów modułów PV, które miały miejsce w ostatnich latach. W produkcji paneli PV wycofali się m.in. tacy potentaci rynku PV jak Conergy, Gehrlicher, juwi, Solarwatt i Centrosolar, a inni – tacy jak w dalszym ciągu działający na rynku SolarWorld, którego jednak nie ominęły kłopoty finansowe – znacząco ograniczyli produkcję i zatrudnienie.
Z produkcji paneli fotowoltaicznych w Niemczech w niewiele wcześniej wybudowanej fabryce we Frankfurcie nad Odrą, ktorej potencjał produkcyjny wynosił aż 500 MW, wycofał się amerykański producent cienkowarstwowych paneli fotowoltaicznych First Solar.
Jak wynika z danych niemieckiego resortu ds. środowiska (BMU), w 2012 r. niemiecka branża fotowoltaiczna (wraz z firmami instalacyjnymi) zatrudniała w sumie ok. 88 tys. pracowników.
Kryzys w niemieckiej branży producentów paneli fotowoltaicznych jest spowodowany przede wszystkim włączeniem się do globalnego rynku producenów paneli PV producentów z Chin, którzy oferowali dużo tańsze produkty i których produkcja przyczyniła się do powstania dużej nadpodaży na rynku.
Nie bez znaczenia jest też spowolnienie dynamiki nowych instalacji PV oddawanych do użytku w Niemczech – na skutek cięć w systemie dopłat do produkcji energii słonecznej. W latach 2009-2012 Niemcy instalowali rocznie ponad 7 GW paneli, podczas gdy w ubiegłym roku było to już ok. 3,3 GW. Nowy niemiecki rząd chce ograniczyć liczbę instalacji nowych systemów PV do ok. 2,5 GW/rok.
gramwzielone.pl