W nowym pakiecie klimatycznym 40% cel emisji CO2 ma zostać rozbity na zobowiązania krajowe
{więcej}W przedstawionej przez Komisję Europejską propozycji pakietu energetyczno-klimatycznego do 2030 roku został zawarty cel redukcji emisji CO2 na poziomie 40% oraz cel udziału energii odnawialnej na poziomie 27%. Nie jest to jeszcze propozycja prawna. Projekt legislacyjny w tej sprawie ma pojawić się w przyszłym roku.
Z informacji PAP wynika, iż cel dotyczący zwiększenia udziału energii pochodzącej z odnawialnych źródeł do 27% miałby być wiążący na poziomie całej wspólnoty. Natomiast proponowany 40% cel redukcji emisji CO2 zostałby rozbity na zobowiązania dla poszczególnych krajów członkowskich.
– Komisja Europejska zaproponowała wiążący cel redukcji emisji gazów cieplarnianych o 40 proc. do 2030 w stosunku do poziomu z 1990 roku. W przeciwieństwie do celu dotyczącego energii odnawialnej, który jest wiążący tylko na poziomie UE, 40-proc. cel (redukcji) emisji będzie obowiązkowy dla krajów członkowskich poprzez krajowe wiążące zobowiązania – mówi rzecznik unijnej komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard, Isaac Valero-Ladron (za PAP).
Obecny cel redukcji emisji CO2 dla poszczególnych krajów członkowskich jest zależny od wskaźnika PKB na jednego mieszkańca. Przedstawiciele KE nie wyjaśnili jak miałoby to wyglądać w nowym pakiecie.
W wyjaśnieniu przesłanym mediom rzecznik Isaac Valero-Ladron wyjaśnił również, że redukcja emisji CO2 byłaby realizowana wyłącznie przez wysiłki wewnątrz unijne. Oznacza to, że nie będą mogły być realizowane tzw. kredyty międzynarodowe, które przyznawane są za finansowanie projektów klimatycznych poza UE i mogą być zaliczane do realizacji obecnego celu redukcji emisji CO2 w UE.
Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP, podczas uzgodnień między komisarzami przy okazji nowego pakietu klimatycznego do 2030 r. ustalono, że nie zostanie zmieniona lista sektorów, które mają prawo do darmowych pozwoleń na emisję CO2 w latach 2015-2019. Konkretnie chodzi o sektory przemysłu, w których prawdopodobne jest przenoszenie produkcji poza UE do krajów, w których nie obowiązują ograniczenia dotyczące emisji. Dotyczy to m.in. przemysłu aluminiowego czy nawozowego. Dokładnego przeglądu sektorów Komisja ma dokonać pod koniec roku.
Już wcześniej Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu, a także Forum CO2 alarmowało, że skrócenie listy sektorów uprawnionych do darmowych emisji CO2 może doprowadzić do spadku rentowności określonych branż i przeniesienia produkcji do państw, w których nie obowiązują ograniczenia dot. emisji CO2.
gramwzielone.pl