Polscy europosłowie o nowych propozycjach KE dot. polityki klimatycznej

Polscy europosłowie o nowych propozycjach KE dot. polityki klimatycznej
anka @ happyhangaround, flickr cc-by-2.0

{więcej}W środę Komisja Europejska przedstawiła projekt pakietu energetyczno-klimatycznego, w którym zaproponowała m.in. 40% cel redukcji emisji CO2 do 2030. Zaproponowała również europejski cel udziału energii z OZE na poziomie 27%.

Europosłowie PO są zadowoleni z przedstawionego projektu. Jerzy Buzek stwierdził, że proponowane 40% do dużo i lepszym dla Polski rozwiązaniem byłoby proponowane wcześniej 35%, ale jak podkreślił, jest to jedynie rekomendacja i będzie ona przedmiotem dyskusji przez cały rok.

Buzek odniósł się również do proponowanego udziału energii z OZE na poziomie 27%. – Nie jest to cel wiążący dla poszczególnych krajów członkowskich. UE będzie dbała o to, by narodowe plany były dostosowane do naszych możliwości. Należy przewidywać, że Polska będzie miała znacznie poniżej 27% – cytuje wypowiedź europosła PAP.

REKLAMA
REKLAMA

Natomiast europosłowie PiS uważają, że propozycje Komisji ws. nowego pakietu energetyczno-klimatycznego ograniczają konkurencyjność przemysłu. Europoseł PiS Konrad Szymański w przesłanym do PAP oświadczeniu stwierdza, że KE: – nie zrozumiała niczego z dotychczasowego oddziaływania polityki klimatycznej na europejską gospodarkę. Podniesienie wiążącego celu dla energii ze źródeł odnawialnych do 27% nie bierze pod uwagę zróżnicowanych możliwości państw członkowskich oraz wpływu tej polityki na ceny energii elektrycznej. Podnoszenie celu redukcyjnego w zakresie CO2 do 40% jest co najmniej przedwczesne.

Europosłowie odnieśli się również do rekomendacji KE dla krajów członkowskich dotyczących poszukiwania i wydobycia gazu z łupków. Zarówno PO, jak i PiS wyrazili swoje zadowolenie, że KE nie przedstawiała w tej sprawie propozycji dyrektywy, a jedynie rekomendacje. Dotyczą one m.in. standardów, jakie powinny być stosowane przy stosowaniu metody szczelinowania hydraulicznego używanej przy wydobyciu gazu z łupków.

gramwzielone.pl