Leasing instalacji fotowoltaicznych, niezależni sprzedawcy i inne trendy w fotowoltaice w 2014 r.
{więcej}Magazyn „Renewable Energy World” przedstawił jego zdaniem pięć najważniejszych trendów na globalnym rynku fotowoltaicznym, których możemy być świadkami w 2014 r. i w kolejnych latach.
1. Niezależni producenci energii
„Renewable Energy World” zapowiada rozwój biznesów polegających na niezależnej od operatorów sieci produkcji i sprzedaży energii elektrycznej wytwarzanej w elektrowniach fotowoltaicznych.
„REW” zauważa, że trendowi temu sprzyja wzrost cen produkcji i dystrybucji energii konwencjonalnej, dzięki czemu produkcja energii z PV staje się coraz korzystniejszym rozwiązaniem. Problemem w rozwoju niezależnych producentów energii są jednak w dalszym ciagu stosunkowo wysokie koszty CAPEX instalacji fotowoltaicznych, a w wielu krajach tego rodzaju działalność prowadzoną z pominięciem tradycyjnego systemu energetycznego uniemożliwia lokalne prawo.
2. Leasing domowych elektrowni fotowoltaicznych
„Renewable Energy World” prognozuje, że zwiększanie w dalszym ciągu niskiej świadomości odbiorców energii na temat możliwości produkcji energii zwiększy zainteresowanie domowymi elektrowniami słonecznymi i przyczyni się do rozwoju tego rynku.
Jednym z modeli umożliwiających domową produkcję energii słonecznej może być leasing małych systemów fotowoltaicznych. Przeszkodą w tym zakresie jest jednak brak firm oferujących tego typu usługę, a więc również brak niewypracowanych jeszcze przez rynek standardów leasingu domowych elektrowni słonecznych.
3. Komunalne systemy fotowoltaiczne
„REW” zapowiada rozwój modelu inwestowania w elektrownie fotowoltaiczne za pośrednictwem komunalnych spółek, w których udziały będą posiadać przedstawiciele lokalnych społeczności, którzy dzięki udziałom w grupowych projektach PV będą zarabiać na sprzedaży produkowanej w nich energii.
Komunalne instalacje fotowoltaiczne mogą powstawać np. na dachach szkół czy na gminnych terenach stanowiących nieużytki.
Podobnie jak we wcześniejszych przypadkach problemem jest relatywnie wysoki, początkowy koszt inwestycji. Jednak wraz ze wzostem cen energii konwencjonalnej tego rodzaju działalność może zyskiwać popularność.
4. Magazyny energii
Intensywny rozwój technologii magazynowania energii odnawialnej, z którym mamy do czynienia stosunkowo od niedawna, to odpowiedź na wadę OZE produkujących energię w zależności od warunków pogodowych.
Połączenie systemów fotowoltaicznych z magazynami energii sprawi, że fotowoltaika stanie się bardziej niezawodnym źródłem energii i pozwoli na większe uniezależnienie się właścicieli systemów PV od energii kupowanej z sieci.
Magazyny energii słonecznej to obecnie stosunkowo droga inwestycja, jednak z rozwojem tej technologii rynek jest dopiero na początku drogi, a to oznacza, że w ciągu kilku lat – podobnie jak miało to miejsce z wieloma „początkującymi” technologiami – możemy spodziewać się dużego spadku jej cen.
5. Rozwój PV w Ameryce Środkowej i Południowej
„Renewable Energy World” (magazyn wydawany w USA) do najważniejszych trendów na rynku PV zalicza także rozwój energetyki słonecznej w krajach Ameryki Środkowej i Południowej.
„REW” zauważa, że energia słoneczna w krajach tego regionu to nie nowość, jednak jej rozwój mogą wzmocnić systemy wsparcia OZE przyjmowane przez kolejne kraje. W Ameryce Południowej preferowanym systemem wsparcia jest system aukcyjny.
Amerykański magazyn zauważa, ze problemem w rozwoju PV w systemach aukcyjnych są relatywnie wysokie koszty inwestycji w fotowoltaikę – w porównaniu z innymi technologiami OZE, takimi jak wiatr czy biomasa. W efekcie poziomy cen za produkcję energii z PV osiągane w poszczególnych aukcjach adresowanych jednocześnie do wielu technologii – są dla projektów fotowoltaicznych nieatrakcyjne.
gramwzielone.pl