W. Pawlak: już dziś możemy produkować energię na własne potrzeby
{więcej}Takie jest przesłanie płynące z Konferencji i Targów Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej, które odbyły się 9 grudnia w Białymstoku. Według Waldemara Pawlaka, prezesa Fundacji Polski Kongres Gospodarczy oraz posła na Sejm RP nie musimy czekać na nową ustawę o OZE, bo ona jest potrzebna dla wielkich projektów. – Trzeba zacząć wykorzystywać w Polsce możliwości, jakie daje obowiązujący od września mały trójpak energetyczny. Ta ustawa pozwala budować mikroinstalacje na własne potrzeby, bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę czy umowy przyłączeniowej – dodał były wicepremier.
Waldemar Pawlak brał udział w debacie otwierającej podczas IV konferencji z cyklu Polski Kongres Energii Odnawialnej – Energia Jutra 2013. Patronem honorowym wydarzenia odbywającego się w stolicy Podlasia byli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Kalemba, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska i Główny Konserwator Przyrody Janusz Zaleski, Wojewoda Podlaski Maciej Żywno, JM Rektor Politechniki Białostockiej prof. dr hab. inż. Lech Dzienis oraz Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
– Już dziś możemy produkować energię na własne potrzeby po niższych kosztach niż energia kupowana od zakładów energetycznych. To jest korzystne również dla sieci przesyłowych, bo ta energia nie będzie ich obciążać ze względu na swój lokalny charakter. To przełomowy moment, gdyż energia odnawialna to sposób na tworzenie nowych miejsc pracy i rozwój technologicznych gospodarstw w Polsce – podkreślił Waldemar Pawlak.
Wypowiedź Waldemara Pawlaka zachęcającą do rozwijania przydomowych instalacji OZE uzupełnił Adam Oleksy, dyrektor departamentu rozwoju systemu w PSE Operator: – Odpowiadając na pytanie, które źródła OZE powinny być rozwijane w Polsce, chciałem zachęcić i zasugerować, żeby rozwijać lokalne źródła wspierające lokalnych dostawców, czyli przede wszystkim biomasę i biogaz – stwierdził Oleksy.
W dyskusji uczestniczył także prof. Ryszard Ciach, prezes Fundacji Rozwoju Energetyki Słonecznej. – Niemieckie ministerstwo środowiska obliczyło, że koszty wspierania energii odnawialnej w tym kraju w 2010 r. to ok. 10 mld euro. W tym samym roku sumaryczny zysk z energii odnawialnej to 22 mln euro. Państwo w ciągu jednego roku zarobiło kilkanaście miliardów euro – to jest odpowiedź na pytanie o to, czy opłaca się wspierać energię odnawialną – przekonywał prof. Ryszard Ciach. Jego zdaniem w Polsce energia odnawialna powinna być oparta na energii wiatrowej i fotowoltaicznej z uwagi na fakt, że te dwa źródła działają komplementarnie – wiatr głównie w nocy, a słońce w dzień.
O Polskim Kongresie Energii Odnawialnej
Kongres jest cyklem konferencji regionalnych poświęconych tematyce związanej z odnawialnymi źródłami energii (OZE). Podczas wydarzenia w Białymstoku byli obecni m.in. Waldemar Pawlak – Prezes Fundacji Polski Kongres Gospodarczy, poseł na Sejm RP; Wojciech Dzierżgowski – Wicewojewoda Podlaski; Mieczysław Kazimierz Baszko – Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, Prof. Jan Dorosz – I Zastępca Rektora Politechniki Białostockiej, Maciej Witkowski – Ekspert w Ministerstwie Gospodarki, Ryszard Ochwat – dyrektor w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy Lech Magrel – Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska. IV Konferencja zgromadziła ponad 160 osób, w tym przedstawicieli samorządów lokalnych, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Ministerstwa Środowiska oraz inwestorzy, eksperci i organizacje branżowe z sektora OZE.
Wydarzenie składało się z dyskusji panelowych na temat wpływu systemu aukcyjnego na rozwój technologii OZE, a także o biomasie i biogazie, jako istotnych źródłach energii dla województwa Podlaskiego. Kolejne dwie debaty zostały poświęcone perspektywie i potencjale rozwoju fotowoltaiki w Polsce oraz szansom i zagrożeniom związanych z energetyką wiatrową. Konferencję zamknęły warsztaty na temat realizacji procesu inwestycyjnego w biogazownię i farmę wiatrową. Szczegółowy program konferencji jest dostępny na stronie internetowej www.energiajutra.eu.
Organizatorem Konferencji i Targów Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej w Białymstoku był Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego oraz firma Zielona Strona Mocy, współorganizatorem wydawca dziennika „Rzeczpospolita”, natomiast partnerem strategicznym Fundacja Polski Kongres Gospodarczy, Pracodawcy RP oraz Fundacja Wspólnego Rozwoju. Wśród pozostałych partnerów są m.in.: KGHM, Green Bear, DCEO Group, Contino Wind Group, Viessmann, Finacorp, Ernst&Young, Solaris Line, E-kiosk, Agencja Nieruchomości Rolnych, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowa Izba Gospodarcza, Green Cross Poland, Havas PR Warsaw, Bank Ochrony Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, Stowarzyszenie Elektryków Polskich, Towarzystwo Elektrowni Wodnych, Bio Alians Doradztwo Inwestycyjne, Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego oraz Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw.
Zielona Strona Mocy