Nowe zasady wsparcia dla OZE w W. Brytanii: cena gwarantowana i kontrakty różnicowe
{więcej}Mniejsze dopłaty do produkcji energii w lądowych farmach wiatrowych i farmach fotowoltaicznych, więcej dopłat dla offshore, a także wprowadzenie tzw. kontraktów różnicowych – to główne założenia brytyjskiej reformy systemu wsparcia dla OZE.
Jak informuje Polska Agecja Prasowa, powołując się na BBC, koalicja rządząca w Wielkiej Brytanii chce od 2015 roku zmniejszyć dopłaty do produkcji energii w instalacjach fotowoltaicznych i na lądowych farmach wiatrowych, uznając, że ich rozwój osiągnął zadowalające tempo. Brytyjski rząd zapowiada jednocześnie zwiększenie dopłat do produkcji energii na farmach wiatrowych na morzu.
Wielka Brytania już teraz jest globalnym liderem w produkcji energii wiatrowej na morzu. Jak podaje PAP, na koniec ubiegłego roku na Wyspach moce zainstalowane w energetyce wiatrowej wyniosły niemal 9 GW, z czego 3 GW stanowiły morskie farmy wiatrowe.
Jak ponadto informuje PAP, reforma systemu wsparcia dla OZE w Wielkiej Brytanii ma ponadto wprowadzić długoterminowe kontrakty różnicowe CFD, w ramach których inwestorzy otrzymają gwarancję ceny za sprzedawaną energię. Zgodnie z konstrukcją kontraktów CFD, państwo będzie dopłacać producentowi zielonej energii w przypadku, gdy rynkowa cena energii będzie niższa od ceny gwarantowanej, a w przypadku gdy cena energii na rynku będzie wyższa niż uzgodniona w kontrakcie, wówczas producent będzie zwracał otrzymaną nadwyżkę. PAP zwraca jednak uwagę, że taki mechanizm wsparcia może zostać zakwestionowany przez Komisję Europejską, która może uznać go za niedozwoloną pomoc publiczną.
gramwzielone.pl