Centrum Informacyjne Rządu: przez brak ustawy inwestycje w OZE zagrożone
{więcej}Jak podaje CIR, z powodu braku ustawy o OZE rząd musi przesunąć termin zakończenia projektów środowiskowych, do których zrealizowania zobowiązał się podpisując z Hiszpanią i Irlandią umowy sprzedaży praw do emisji gazów cieplarnianych (AAU).
Polska otrzymuje środki ze sprzedaży praw do emisji gazów cieplarnianych na podstawie Protokołu z Kioto. Ponieważ redukcja emisji jest mierzona w porównaniu do roku 1990, po którym na skutek upadku wielu zakładów przemysłowych Polska zredukowała emisję gazów cieplarnianych o 30%, obecnie posiadamy dużą nadwyżkę praw AAU, którą polski rząd sprzedał m.in. Hiszpanii i Irlandii. Do tej pory Polska zawarła dziesięć umów sprzedaży jednostek AAU na łączną kwotę ok. 195 mln euro.
Środki ze sprzedaży praw do emisji gazów cieplarnianych trafiają na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który ma z nich finansować inwestycje w ekologiczne projekty – w tym w odnawialne źródła energii.
Jak informuje Polska Agencja Prasowa, NFOŚiGW ma jednak problem z wydaniem powierzonych mu środków. Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że problemy z uruchomieniem inwestycji współfinansowanych przez Fundusz wynikają z braku ustawy o OZE i niepewności co do przyszłego systemu wsparcia. W efekcie banki nie chcą finansować nowych inwestycji w sektorze OZE.
Jak podał CIR, problemy z uruchomieniem inwestycji współfinansowanych przez NFOŚiGW dotyczą też umów już podpisanych, gdyż „beneficjenci opóźniają rozpoczęcie inwestycji, czekając na wejście w życie nowej ustawy o OZE (za CIR)”.
PAP informuje, że na podstawie umowy o sprzedaży AAU zawartej z Hiszpanią realizowanych jest w Polsce 18 projektów, jednak żaden z nich nie został ukończony, a 16 jest zagrożonych. Natomiast w przypadku umowy z Irlandią prowadzonych jest 14 projektów, z których trzy są zakończone i tyle samo jest zagrożonych.
W obliczu kłopotów z realizacją projektów współfinansowanych przez NFOŚiGW rząd zaproponował zastąpienie zagrożonych inwestycji innymi projektami, w tym dotyczącymi montażu kolektorów słonecznych. Rządy obu krajów nie wyraziły jednak na to zgody, wobec czego Polska zaproponowała przesunięcie realizacji projektów do końca 2014 – w przypadku inwestycji realizowanych na podstawie umowy z Irlandią, oraz do końca 2015 – w przypadku projektów związanych z umową zawartą z Hiszpanią.
Jak podaje PAP, rząd zaproponował też zmniejszenie budżetu programów realizowanych przez NFOŚiGW i dotyczących zarządzania energią oraz budowy biogazowni rolniczych.
gramwzielone.pl