J. Piechociński proponuje nowe cele unijnej strategii energetycznej
{więcej}Podczas odbywających się w Brukseli IV Europejskich Dni Węgla polski minister gospodarki zapowiedział zmodyfikowanie założeń unijnej polityki klimatyczno-energetycznej.
Janusz Piechociński zaproponował w Brukseli rozszerzenie zasady 3×20, czyli redukcji zużycia energii, emisji CO2 i wzrostu produkcji energii z OZE o 20% d roku 2020, o dwa nowe cele. Chodzi o zwiększenie o min. 20% udziału przemysłu energooszczędnego i niskoemisyjnego w PKB krajów UE, a także o 20-procentowe obniżenie cen energii. Realizacja tego ostatniego celu zdaniem szefa resortu gospodarki mogłaby się odbyć dzięki wdrożeniu nowych technologii, zwiększeniu oszczędności, ale także przez ograniczenie opodatkowania energii.
Minister gospodarki dodał, że dążenie do zaproponowanych przez niego celów jest istotne w perspektywie stworzenia strefy wolnego handlu pomiędzy UE i USA, zauważając, że w USA od 2005 r. cena energii wzrosła zaledwie o 1%, podczas gdy w Unii Europejskiej – o 25%.
Cytowany przez Polską Agencję Prasową Janusz Piechociński poinformował ponadto, że Polska „chce i dotrzyma zobowiązań w zakresie udziału energetyki odnawialnej w miksie energetycznym” i że w tej chwili udział OZE w polskim miksie energetycznym wynosi ponad 10%, a do roku 2030 na pewno przekroczy 20%.
J. Piechociński skomentował też funkcjonowanie systemów dopłat dla OZE. – Doświadczenia Niemiec, Austrii, Czech czy Litwy pokazują, że jeśli na samym starcie procesu nie uruchomi się racjonalnego działania, to w którymś momencie będzie pytanie – a skąd i z czego dopłacicie do tej tańszej dla odbiorcy energii odnawialnej? – PAP cytuje ministra gospodarki, który dodał, że „Polska chce, by wsparcie dla energii odnawialnej było przeznaczane na zakup technologii i montaż, a nie na bieżącą eksploatację” (za PAP).
gramwzielone.pl