W poniedziałek zaczyna się szczyt klimatyczny ONZ w Warszawie. "Możliwe porozumienie"
{więcej}Przed rozpoczęciem szczytu klimatycznego COP19, który w przyszłym tygodniu będzie odbywać się w Warszawie, minister środowiska Marcin Korolec ocenił, że Unia Europejska nie powinna przyjmować nowych celów klimatycznych bez przyjęcia globalnego porozumienia w tej sprawie.
Nowe globalne porozumienie klimatyczne, nad którym delegaci państw ONZ będą pracować w Warszawie, miałoby wejść w życie po 2020 r. Po spotkaniu w Warszawie, rozmowy w tej sprawie będą kontynuowane jeszcze w Limie w 2014 r., a podpisanie porozumienia powinno nastąpić na szczycie COP, który w 2015 roku odbędzie się w Paryżu.
Zdaniem Marcina Korolca, wypracowanie podstaw porozumienia będzie możliwe już w Warszawie, co ma zależeć jednak od wypracowania przez polską prezydencję konsensusu pomiędzy Chinami, Indiami USA, Kanadą i USA.
Minister środowiska podkreślił, że bez globalnego porozumienia w sprawie nowych celów klimatycznych, nowych zobowiązań w tym zakresie nie powinna brać na siebie Unia Europejska. Zdaniem Marcina Korolca, unijna polityka klimatyczna powinna zostać ponadto zrewidowana – zwłaszcza w perspektywie rozmów na temat strefy wolnego handlu z USA – aby utrzymać konkurencyjność unijnej gospodarki w porównaniu z gospodarką amerykańską.
Marcin Korolec zauważył ponadto, że w tym ani w przyszłym roku nie powinny być podejmowane na forum UE decyzje dotyczące nowego celu produkcji energii ze źródeł odnawialnych po roku 2020. Propozycje na ten temat ma przedstawić na początku przyszłego roku Komisja Europejska, która jest zwolennikiem zaostrzenia polityki klimatycznej UE i wyznaczenia nowych celów redukcji CO2 i udziału OZE w konsumpcji energii na terenie Wspólnoty. Polska jest uważana w Unii Europejskiej za największeniego przeciwnika działań w tym zakresie.
gramwzielone.pl