FDPA: przez niesprzyjające prawo Polska nie wykorzystuje potencjału biogazowni
{więcej}Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa (FDPA) wezwała do przyjęcia regulacji umożliwiających rozwój biogazowni rolniczych.
Cytowana przez Polską Agencję Prasową Monika Szymańska z FDPA ocenia, że w Polsce można produkować rocznie nawet ok. 10 mld m3 biogazu. FDPA szacuje, że produkcją biogazu mogłoby się zająć nawet 30 tys. gospodarstw rolnych, 400 zakładów produkujących żywność, ponad 4 tys. oczyszczalni ścieków i blisko tysiąc składowisk odpadów.
Cytowana przez PAP prezes FDPA wylicza, że funkcjonowanie biogazowni przyczynia się do redukcji gazów cieplarnianych, możliwości zapewnienia na własny użytek energii elektrycznej i cieplnej, wykorzystania odpadów, ograniczenia stosowania nawozów sztucznych, a także do powstawania miejsc pracy na wsi.
Zdaniem Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa, rozwojowi branży biogazowej w Polsce przeszkadza przede wszystkim niesprzyjające prawo i system wsparcia dla producentów zielonej energii, który sprawia, że funkcjonowanie biogazowni jest nieopłacalne, a także opinia społeczna, która blokuje budowy instalacji biogazowych na swoim terenie.
PAP przypoina, że rządowy program rozwoju biogazowni został zatwierdzony w 2010 r., jednak od tego czasu regulacje prawne zmieniły się na niekorzyść inwestorów, a w dodatku pogorszyły się warunki dopłat do energii elektrycznej produkowanej w biogazowniach – z powodu nadpodaży zielonych certyfikatów i spadków ich cen, a także z powodu wstrzymania dopłat w postaci certyfikatów żółtych.
gramwzielone.pl