Bioolej, czyli pomysł na wykorzystanie biomasy

Bioolej, czyli pomysł na wykorzystanie biomasy
mattdil, flickr cc-by-2.0

{więcej}Fortum otrzymało prestiżowe wyróżnienie za innowacje na konferencji Global District Energy Climate Awards w Nowym Jorku. Nagroda została przyznana za projekt inwestycyjny wykorzystujący technologię szybkiej pirolizy do produkcji biooleju w zakładzie zintegrowanym z elektrociepłownią.

Pierwszy komercyjny zakład na świecie wykorzystujący technologię szybkiej pirolizy do produkcji biooleju w skojarzeniu z produkcją energii elektrycznej i ciepła powstaje w Joensuu, we wschodniej Finlandii. Zakład będzie zintegrowany z istniejącą elektrociepłownią w Joensuu, która już obecnie zapewnia ogrzewanie miastu. Szybka piroliza jest metodą przekształcania biomasy w płynne paliwo poprzez jej zgazowanie bez kontaktu z tlenem oraz kondensowanie substancji organicznych do postaci biooleju. Produkty uboczne procesu – biokoks i nieskroplone gazy – mogą być w pełni wykorzystane w kotle elektrowni w sposób wydajny energetycznie.

REKLAMA

Bioolej w pierwszej kolejności może służyć jako paliwo w ciepłownictwie, zamiast płynnych paliw kopalnych. Dodatkowo będzie on mógł być rafinowany i wykorzystywany w przemyśle biochemicznym i jako paliwo w transporcie.

REKLAMA

Surowiec do produkcji biooleju w Joensuu będą stanowić zrębki leśne oraz inne produkty uboczne z przemysłu drzewnego. Początkowo zakład będzie produkował około 50 000 ton oleju rocznie. Zakład wykorzystujący technologię szybkiej pirolizy w Joensuu zacznie działać w listopadzie bieżącego roku. Jeśli innowacyjna technologia się sprawdzi, Fortum planuje wykorzystać ją również w innych zakładach.
źródło: Fortum