Ambasador Niemiec: energetyka rozproszona szansą na rozwój polskich gmin

Ambasador Niemiec: energetyka rozproszona szansą na rozwój polskich gmin
Ruediger von Fritsch, ambasador Niemiec w Polsce. Źródło: region-europa.de

{więcej}Podczas polsko-niemieckiej konferencji na temat energetyki i zmian klimatu, niemiecki ambasador w Polsce podkreślił potrzebę rozwoju energetyki rozproszonej opartej na odnawialnych źródłach energii, wskazując na korzyści, jakie mogą dzięki niej odnosić lokalne społeczności. 

– W Niemczech gminy stały się siłą napędową transformacji energetycznej. Wiele z nich postanowiło przejąć zaopatrzenie w energię w swoje ręce, produkować ją w swoim zakresie przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł – Polska Agencja Prasowa cytuje Ruedigera von Fritsch, niemieckiego ambasadora w Polsce, który podkreślił, że w Niemczech tylko w ostatnich latach dzięki rozwojowi energetyki rozproszonej powstało 370 tys. miejsc pracy. 

REKLAMA

Ambasador Niemiec w Polsce wskazywał korzyści z rozwoju energetyki rozproszonej opartej na odnawialnych źródłach energii podczas wczorajszego polsko-niemieckiego seminarium pt. „Ochrona klimatu na szczeblu lokalnym” mającego związek z rozpoczynającym się 11 listopada w Warszawie 19. szczytem klimatycznym ONZ (COP19).

REKLAMA

Z kolei biorący udział we wczorajszym spotkaniu Berthold Goeke z niemieckiego ministerstwa środowiska wskazał przykład realizowanej w Niemczech na szczeblu lokalnym tzw. inicjatywy na rzecz ochrony klimatu, w której uczestniczy co czwarta niemiecka gmina mająca w ten sposób możliwość pozyskania środków na dofinansowanie inwestycji ograniczających zużycie energii i emisji CO2. Jak do tej pory w ramach inicjatywy wydano już kilkaset milionów euro, z których sfinansowano m.in. budowę systemów energooszczędnego oświetlenia ulic czy rozwój ekologicznego transportu. 

Inny uczestnik polsko-niemieckiego seminarium, prof. Maciej Sadowski z Instytutu Ochrony Środowiska podkreślił potrzebę debaty na temat możliwości rozwoju lokalnych społeczności poprzez rozwój energetyki rozproszonej, dodając, że „należy stworzyć system tzw. obustronnych profitów dla gmin, firm czy państwa, aby wszystkim opłacało się wdrażanie innowacyjnych ekologicznych rozwiązań (za PAP)”. 
gramwzielone.pl