PiS chce wprowadzenia moratorium na budowę elektrowni wiatrowych

PiS chce wprowadzenia moratorium na budowę elektrowni wiatrowych
foto: Ryan McD, flickr cc-by-2.0

{więcej}Posłowie Prawa i Sprawiedliwości chcą przyjęcia nowych zasad regulujących możliwość stawiania farm wiatrowych, a do czasu ich implementowania proponują wprowadzenie moratorium na ich budowę.  

– PiS, dostrzegając chaos prawny i gospodarczy przy lokalizacji farm wiatrowych, działania na szkodę ludzi i ich majątków, niszczenia bezcennych walorów krajobrazowych żąda od premiera Tuska moratorium na budowę elektrowni wiatrowych do czasu inwentaryzacji inwestycji już zainstalowanych i uporządkowania prawa dającego bezpieczeństwo Polakom – Polska Agencja Prasowa cytuje posłankę klubu Prawa i Sprawiedliwości Annę Zalewską, która na specjalnie zwołanej w tym celu konferencji stwierdziła, że obecnie przeciwko budowie farm wiatrowych w Polsce protestuje 2,5 mln ludzi. 

– Rozmawiamy o proteście dwóch i pół miliona obywateli, którzy w żaden sposób nie potrafią sobie poradzić z samorządowcami, z inspektorami nadzoru budowlanego, z wydziałami ochrony środowiska – PAP cytuje posłankę PiS. 

REKLAMA
REKLAMA

Anna Zalewska informowała o szkodach dla krajobrazu i mieszkańców, jakie ma wyrządzać budowa farm wiatrowych, a także o prowadzących do „lekceważenia społeczeństwa (…) monopolistycznych umowach z właścicielami gruntów, korupcji przy ustalaniu planów zagospodarowania przestrzennego i braku badań oddziaływania elektrowni na życie człowieka i środowiska (cyt. za PAP)”. 

Posłanka PiS wezwała koalicję rządzącą do „zatrzymania budowy elektrowni wiatrowych” i poinformowała, że w przypadku braku działań w tej sprawie klub Prawa i Sprawiedliwości przygotuje projekt ustawy wprowadzającej moratorium na budowę elektrowni wiatrowych. 

PAP przypomina, że w parlamencie trwają prace nad prezydenckim projektem ustawy krajobrazowej, która przewiduje zaostrzenie zasad lokalizacji obiektów uznanych za „dominantę krajobrazową”, do których mogą zaliczać się elektrownie wiatrowe. Zgodnie z zaproponowanymi przez prezydenta rozwiązaniami, tego rodzaju obiekty będą mogły powstać tylko w oparciu o decyzje podejmowane na szczeblu wojewódzkim, a nie jak obecnie – przez poszczególne gminy, na terenie których inwestorzy rozważają budowę farm wiatrowych. 
gramwzielone.pl