Nowe pomysły na wsparcie dla OZE niekorzystne dla debiutu giełdowego Energi?

Nowe pomysły na wsparcie dla OZE niekorzystne dla debiutu giełdowego Energi?
foto: Energa press

{więcej}Zaprezentowane we wtorek przez Ministerstwo Gospodarki propozycje nowych zasad wsparcia dla energetyki odnawialnej mogą być niekorzystne dla operatorów elektrowni wodnych – w tym dla koncernu Energa, który jest właścicielem ogromnej elektrowni wodnej we Włocławku – zwłaszcza w kontekście planowanego na IV kwartał br. debiutu giełdowego tej firmy. 

Ministerstwo Skarbu Państwa w ubiegłym tygodniu złożyło w KNF prospekt emisyjny Energi i liczy, że zostanie on zatwierdzony do połowy przyszłego miesiąca. Jeśli tak się stanie, IPO Energi będzie możliwe jeszcze w tym roku. Jak zapowiedział dzisiaj wiceminister skarbu Paweł Tamborski, wejścia na giełdę Energi możemy się spodziewać nawet w listopadzie. Resort skarbu zakłada, że podczas IPO sprzeda połowę z posiadanych obecnie 85% akcji Energi, ale chce zachować nad nią kontrolę. 

Elektrownia wodna we Włocławku jest kluczowym aktywem Energi. Jej moc wynosi 160,2 MW i jest to największa hydroelektrownia przepływowa w Polsce. Przychody z produkcji energii w elektrowni wodnej we Włocławku w obecnym systemie wsparcia dla energetyki odnawialnej są powiększane o przychody ze sprzedaży zielonych certyfikatów, które Energa dostaje za produkcję energii wodnej.

REKLAMA
REKLAMA

Tylko W pierwszym półroczu 2013 r. Energa z wody wyprodukowała 639,6 GWh energii, co w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubieglym było wynikiem lepszym aż o 41%. Największy udział w tym wyniku miała właśnie hydroelektrownia we Włocławku.

Tymczasem pomysły w zakresie nowych zasad wsparcia dla OZE zaprezentowane w tym tygodniu przez Ministerstwo Gospodarki zmierzają do ograniczenia wsparcia dla elektrowni wodnych. Zgodnie z nowymi założeniami do ustawy o OZE, nowe elektrownie wodne o mocy powyżej 1 MW mają zostać wyłączone ze wsparcia i będą mogły produkować energię jedynie na warunkach rynkowych. Natomiast właściciele elektrowni wodnych zbudowanych do tej pory będą mogli pozostać na dotychczasowych zasadach wsparcia, ale tylko do końca 2021 r. Ministerstwo Gospodarki nie poinformowało przy tym, że zamierza w wyjątkowy sposób potraktować elektrownię wodną we Włocławku, chociaż we wcześniejszych propozycjach nowego systemu wsparcia dla OZE taki pomysł się pojawił. 

Wycofanie wsparcia dla elektrowni wodnych Ministerstwo Gospodarki uzasadnia potrzebą ograniczenia kosztów system dopłat dla energetyki odnawialnej i twierdzi, że elektrownie wodne są wystarczająco dochodowe także bez dodatkowego wsparcia. Podanie nowych propozycji wsparcia dla OZE przed wejściem na giełdę Energi możę okazać się jednak niekorzystne dla jej wyceny przez rynek. Jesli nowe propozycje rządu w zakresie wsparcia dla OZE zostaną podtrzymane, ich przyjęcie w zaproponowanym w tym tygodnu kształcie może znacząco obniżyć przyszłe przychody Energi, a także jej atrakcyjność w oczach giełdowych inwestorów. 
gramwzielone.pl