Sprzedawca Energii Odnawialnej S.A. podstawą nowego systemu wsparcia dla OZE

Sprzedawca Energii Odnawialnej (SEO), która zajmie się zakupem energii z OZE po cenach ustalonych w aukcjach i jej sprzedażą na giełdzie. W założeniu ujemny bilans tych transakcji będzie pokrywany właśnie z opłaty OZE.

Jej zadaniem będzie zakup po cenie z aukcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł i potem sprzedaż tej energii na TGE.  Różnica w cenie zostanie pokryta z opłat OZE, uwzględnianych w taryfach za energię elektryczną.

Planowane jest utworzenie spółki celowej Skarbu Państwa – Sprzedawcy Energii Odnawialnej (SEO), dedykowanej do zakupu i rozliczania energii w instalacjach OZE objętych mechanizmem aukcji.

REKLAMA
REKLAMA

Aukcje dla producentów odnawialnej energii mają być prowadzone co najmniej raz na rok. Nie wskazano instytucji odpowiedzialnej za ich organizację, ale zdaniem ekspertów może to być Towarowa Giełda Energii albo Urząd Regulacji Energetyki.aukcjom, które zaczną się od 2015 r.

Zwycięski inwestor nabywa prawo sprzedawania energii po stałej cenie przez 15 lat. Produkcję tej energii musi rozpocząć nie później niż 4 lata od momentu wygrania aukcji.

SEO będzie kupować energię ze źródeł OZE po cenie ustalonej w aukcji i sprzedawać ją na Towarowej Giełdzie Energii po cenie kontraktowej. Środki na finansowanie wsparcia OZE będą pochodzić z obliczanej raz do roku tzw. opłaty OZE, pobieranej od konsumentów energii przez operatora systemu przesyłowego. Minimum jedna czwarta środków z opłaty OZE ma być alokowana na zakup energii z instalacji w przedziale mocy od 40 kWe do 1 MWe.

Ilość energii z OZE potrzebnej do realizacji unijnych celów określi MG, które będzie dysponowało też zamkniętym budżetem na jej zakup. Środki w tym budżecie mają pochodzić z tzw. opłaty OZE, zawartej w taryfie operatora sieci przesyłowej, co oznacza, że koszty wsparcia zapłacą konsumenci. Przedstawiciele rządu i MG wielokrotnie deklarowali jednak, że chodzi im o minimalizację tych kosztów.