System aukcji dla odnawialnych źródeł energii w Brazylii. Czy będziemy mieć podobny?

System aukcji dla odnawialnych źródeł energii w Brazylii. Czy będziemy mieć podobny?
Free Grunge Textures - www.freestock.ca

{więcej}Wkrótce brazylijski rząd przeprowadzi kojeną aukcję dla inwestycji w odnawialne źródła energii. Systemowi aukcji dla energetyki odnawialnej w Brazylii warto przyjrzeć się bliżej, ponieważ wprowadzenia podobnego systemu wsparcia dla OZE możemy spodziewać się także w Polsce. 

Brazylijskie ministerstwo energetyki ogłosiło właśnie kolejną aukcję na budowę nowych mocy w energetyce. Odbędzie się ona w grudniu i po raz pierwszy włączona zostanie do niej fotowoltaika, a inwestorzy mogą złaszać projekty o mocy od 5 do 50 MW. 

Grudniowa aukcja oznaczona symbolem A-5 będzie juz kolejną w tym roku. Symbol A-5 oznacza, że inwestorzy, którzy otrzymają kontrakty na budowę jednostek wytwórczych i sprzedaż energii, będą mieć 5 lat na odddanie do użytku planowanych inwestycji. Bedą one więc musiały powstać do roku 2018. W przypadku aukcji A-3, której najbliższy termin to 18 listopada br., termin na realizację zwycięskich projektów to 3 lata. 

REKLAMA

W brazylijskich aukcjach premiowane są nie tylko projekty OZE, ale także te bazujące na konwencjonalnych sposobach wytwarzania energii. W przypadku najbliższych aukcji A-3 i A-5 zdecydowano się po raz pierwszy na uwzględnienie projektów fotowoltaicznych, ponieważ brazylijski rząd stwierdził, że ta technologia jest już wystarczająco konkurencyjna cenowo. Jak poinformował Mauricio Tolmasquim, szef federalnego regulatora energetycznego EPE, spadające ceny instalacji fotowoltaicznych oznaczają, że fotowoltaika będzie miała coraz większy udział w brazylijskim miksie energetycznym. 

Do najbliższej, listopadowej aukcji A-3 zgłoszono w sumie 784 projekty o łącznej mocy 19,4 GW. Większość z nich to projekty farm wiatrowych (629) i fotowoltaicznych (109). Ich zwycięzcy będą musieli rozpocząć produkcję energii do 2016 roku. 

Podczas gdy do aukcji A-3 dopuszczane są projekty węglowych, gazowych i biomasowych elektrowni kogeneracyjnych, do najbliższej, grudniowej aukcji A-5 oprócz fotowoltaiki zostaną dopuszczone także projekty farm wiatrowych i hydroelektrowni. 

W ramach systemu aukcji w Brazylii tamtejszy rząd przy okazji każdej edycji decyduje, jakie technologie zostaną do niej dopuszczone, jakie mają być moce nominalne poszczególnych instalacji i na jaki okres przyznana zostanie stała cena energii w ramach umowy PPA zawartej z inwestorem. Dla przykładu, przyszli operatorzy projektów elektrowni wodnych otrzymają umowy PPA na 30 lat, podczas gdy projekty bazujące na węglu, gazie czy biomasie zostaną objęte umowami 25-letnimi. 

REKLAMA

Na jakie ceny za sprzedawaną energię mogą liczyć inwestorzy? W ubiegłorocznej aukcji A-5 przyznano kontrakty dla 2 projektów elektrowni wodnych o mocy 292,4 MW oraz 10 farm wiatrowych o mocy 281,9 MW. W pierwszym przypadku średnią cenę za sprzedaż 1 MWh energii ustalono na poziomie 93,46 riali brazylijskich (ok. 31 EUR/MWh), a w drugim – 87,94 BRL/MWh (ok. 29 EUR/MWh).

Od 2011 roku deweloperzy farm wiatrowych wygrali w sumie 55% aukcji, a średnia oferowana cena za energię wiatrową w przetargach organizowanych w latach 2009-2013 spadła o 40%. W przypadku energetyki wiatrowej problemem okazuje się jednak niepewność dostaw. Dlatego brazylijskie władze rozważają wprowadzenie obowiązku montażu większych mocy, tak aby produkcja energii nie spadała poniżej założonego poziomu. Wprowadzenie tej zasady może oznaczać większą cenę za sprzedaż energii. Jednak nawet mimo jej zwiększenia, produkcja energii wiatrowej i tak pozostanie w dalszym ciągu tańsza niż najtańsza, osiągana w aukcjach cena za sprzedaż energii z elektrowni kogeneracyjnych (ok. 130-140 BRL/MWh). 

W zorganizowanej w sierpniu tego roku aukcji A-5 przyznano kontrakty na budowę jednostek wytwórczych o łącznej mocy 1,26 GW, które będą musiały powstać do roku 2018. Średnia cena na sprzedaż energii wyniosła w tym wypadku 124,97 BRL/MWh (ok. 41 EUR/MWh), a przyznane kontrakty dotyczyły głównie jednostek kogeneracyjnych i hydroelektrowni. 

Warto zauważyć, że system aukcji w Brazylii stosuje się dla większych instalacji wytwórczych. Tymczasem dla właścicieli małych systemów fotowoltaicznych brazylijski rząd oferuje wsparcie w postaci rekompensowania rachunków za energię na zasadzie net-meteringu, dzięki któremu brazylijscy prosumenci produkując energię i odsprzedając do sieci jej nieskonsumowane nadwyżki, mogą w ten sposób zredukować swój rachunek za energię. 

Według raportu przedstawionego przez brazylijskiego federalnego regulatora energetycznego Empresa de Pesquisa Energtica (EPE), dzięki spadkowi kosztów systemów PV, energia elektryczna produkowana w domowych instalacjach fotowoltaicznych jest już tańsza niż energia dostarczana przez 10 z 63 operatorów sieci dystrybucyjnych w Brazylii. 

Czytaj też: Aukcje dla energetyki odnawialnej. Ministerstwo Gospodarki zdradza szczegóły nowego systemu wsparcia.

gramwzielone.pl