Maleją szanse na ponowne uruchomienie wsparcia dla kogeneracji

Maleją szanse na ponowne uruchomienie wsparcia dla kogeneracji
Dirk Ingo Franke, wikimedia cc-by-3.0

{więcej}Po wstrzymaniu wydawania żółtych i czerwonych certyfikatów z końcem 2012 r. jednostki produkujące energię w skojarzeniu, takie jak biogazownie rolnicze, straciły źródło dodatkowego przychodu. 

Ministerstwo Gospodarki zapowiadało przywrócenie wsparcia w postaci czerwonych i żółtych certyfikatów, jednak na razie nic nie wskazuje, że wydawanie certyfikatów kogeneracyjnych zostanie przywrócone. Żółte certyfikaty przysługiwały m.in. producentom energii w biogazowniach rolniczych, którzy za wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej w skojarzeniu, oprócz przychodu uzyskiwanego ze sprzedaży energii oraz certyfikatów zielonych, mogli otrzymać i sprzedać także certyfikaty żółte lub fioletowe. System certyfikatów kogeneracyjnych wygasł jednak z końcem ubiegłego roku i nic nie wskazuje, że zostanie przywrócony. 

REKLAMA

„Puls Biznesu” cytuje dzisiaj Jacka Szymczaka, prezesa Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, którego zdaniem przywrócenie do życia systemu certyfikatów kogeneracyjnych wydaje się wątpliwe, mimo, że zapowiadał to resort gospodarki. Problemem jest m.in. postępowanie Komisji Europejskiej, która może uznać, że wsparcie w postaci certyfikatów kogeneracyjnych to niedozwolona pomoc publiczna. 

REKLAMA

Jak informuje „PB”, brak systemu wsparcia dla kogeneracji i niepewność co do terminu jego ponownego uruchomienia blokuje inwestycje w branży, a także przyczynia się do częściowego wstrzymania produkcji w istniejących jednostkach kogeneracyjnych. 

Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie proponuje ponadto, aby zmodyfikować mechanizmy wydawania świadectw kogeneracyjnych. Do tej pory, podobnie jak w przypadku systemu zielonych certyfikatów, podmioty zobowązane do uregulowania określonego udziału energii z kogeneracji, obowiązek ten mogły wypełnić właśnie poprzez zakup odpowiedniej ilości certyfikatów lub przez uiszczenie tzw. opłaty zastępczej. IGCP proponuje, aby w systemie wsparcia dla kogeneracji zapewnić priorytet certyfikatom, podczas gdy opłata zastępcza miałaby pełnić tylko funkcję zabezpieczającą. 
gramwzielone.pl