Zmiany w programie dopłat do kolektorów będą konsultowane z branżą
{więcej}Ministerstwo Środowiska po zdecydowanej interwencji przedstawicieli firm z branży słonecznych kolektorów próżniowych wymogło na NFOŚiGW zorganizowanie spotkania konsultacyjnego poświęconego ostro krytykowanym zmianom w programie dopłat do kolektorów słonecznych.
Poniżej publikujemy stanowisko w sprawie zmian w programie dopłat do kolektorów słonecznych z NFOŚiGW prezentowane przez część branży solarnej sprzedającej kolektory próżniowe:
– Polscy producenci, dystrybutorzy i instalatorzy kolektorów próżniowych wierzą, że podczas spotkania zaplanowanego na 12 września 2013 roku, uda się wypracować nowy, obiektywniejszy sposób obliczania dopłat do kolektorów słonecznych, który nie tylko umożliwi konsumentom wybór preferowanej technologii i zapobiegnie załamaniu branży solarnej, ale przede wszystkim pozwoli Funduszowi skuteczniej pełnić swoją rolę – chronić środowisko i efektywniej redystrybuować środki.
Kiedy 23 lipca 2013 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosił na swojej stronie internetowej nowe zasady przyznawania dotacji w ramach najpopularniejszego programu dopłat do kolektorów słonecznych, przedstawiciele firm z branży kolektorów próżniowych byli zszokowani i zdumieni. W ocenie prawników, zmiany, które wprowadzono w trakcie trwania Programu i bez konsultacji z uczestnikami sektora próżniowych systemów solarnych (30% rynku) były niezgodne z prawem. Ponadto wejście w życie nowych przepisów ewidentnie faworyzujących technologię kolektorów płaskich z dniem 1 października 2013 roku skutkowałoby drastycznym ograniczeniem wolnej konkurencji na rynku urządzeń solarnych oraz jego załamaniem.
W tej sytuacji uczestnicy polskiego sektora kolektorów rurowo-próżniowych, czyli setki rodzimych przedsiębiorstw, codziennie przyczyniających się do rozwoju krajowej gospodarki, zatrudniających tysiące pracowników oraz propagujących ekologiczne i innowacyjne rozwiązania technologiczne, nie mogli pozostać obojętni. Powołali koalicję polskich producentów, dystrybutorów oraz instalatorów słonecznych kolektorów próżniowych. Wystosowano protestacyjne pisma zarówno do Ministra Środowiska jak i prezes NFOŚiGW oraz podjęto debatę w mediach. Od samego początku koalicja dążyła także do zorganizowania szerokich konsultacji nowych przepisów w siedzibie NFOŚiGW. Jej uczestnicy wypracowali także alternatywny i obiektywniejszy sposób naliczania dopłat do kolektorów słonecznych bazujący na ilości wyprodukowanej przez dane urządzenie energii cieplnej w kWh w skali roku, a nie jego powierzchni czynnej, co ma bezpośrednie przełożenie na efekt ochrony środowiska.
Dużo obiecujemy sobie po spotkaniu konsultacyjnym zorganizowanym przez NFOŚiGW – mówi Piotr Samson, rzecznik koalicji producentów, dystrybutorów i instalatorów próżniowych kolektorów słonecznych. Przedstawiciele rodzimego sektora kolektorów próżniowych nie oczekują dla swoich rozwiązań preferencyjnych warunków. Postulują jednak, aby decyzję o wyborze konkretnej technologii pozostawić samemu konsumentowi, który zapoznawszy się z zarówno wadami, jak i zaletami obydwu technologii, dokona właściwego wyboru. W końcu to on ponosi większość kosztów związanych z instalacją solarną. Taki model rynku premiując innowacyjność przyczyni się do rozwoju nowych technologii oraz pozwoli na coraz skuteczniejsze ograniczenie emisji CO2 do atmosfery czyli główny priorytet NFOŚiGW – dodaje.
Tymczasem koalicja przeciwko nowym przepisom programu NFOŚiGW, licząca już ponad 50 członków, stale się poszerza. Do jej uczestników dołącza coraz więcej firm, które w przypadku utrzymania niekorzystnych przepisów będą zmuszone do zwalniania swoich pracowników. W ostatnim czasie jej grono zasiliła firma Galmet, która w swojej ofercie oprócz podzespołów do produkcji kolektorów słonecznych posiada również gotowe systemy solarne, w tym płaskie.- Z zaniepokojeniem przyglądam się sytuacji na rynku kolektorów słonecznych po ogłoszeniu zmian w programie NFOŚiGW – mówi Robert Galara, wiceprezes Galmet. Wydaje się, że po wejściu w życie nowych przepisów wiele firm takich jak Galmet, produkujących zarówno kolektory płaskie jak i rurowo-próżniowe, będzie zmuszonych do redukcji zatrudnienia – dodaje.
materiał prasowy